Sigaranın Akciğere Verdiği Zararlar Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sigaranın Akciğere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sigara Akciğer, Sigara içilmesi esnasında çekilen zararlı nefes ile duman solunum yolları ile akciğerlere kadar gider. Bu sebepten dolayı sigaradan kaynaklanan birtakım sağlık problemleri içinde akciğerler ile ilgili olan problemler oldukça fazla görülmektedir. Sigaranın dumanı hem sıcaklığı sebebi ile solunum yolları üstünde oldukça olumsuz etkileri vardır. Hemde sigaranın içerdiği çeşitli birçok zararlı kimyasal maddeler akciğerlerde hastalıkların oluşmasına neden olur. Nefes yollarının iç yüzündeki oldukça ince yapılı tüycükler bulunmaktadır. Bu tüycükler zararlı maddelerin akciğerlere girmesini engellemektedirler. Ayrıca nefes yollarının duvarlarında oldukça çok sayıda salgı bezleri vardır. Bunlar da salgıları ile hem solunum yollarının iç kısmının nemli kalmasını sağlarlar hemi de zararlı ve yabancı maddelerin akciğerlere girmesini engellemektedirler. Bir yandan da sigara dumanının vermiş olduğu sıcaklık öte yandan da dumanın içindeki çeşitli birçok maddeler hem tüycüklerin hem de salgı bezlerinin işleyişi ile yapısını bozmaktadır. Sonuç olarak da akciğerlerdeki çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Astım, akciğer kanseri ve bronşit özellikle de sigara içen kişilerde en sık görülen solunum sistemi rahatsızlıklarıdır. Bu rahatsızlıklar aynı zamanda da sigara içen kişilerdeki başlıca ölüm sebeplerindendir. Bütün bunların haricinde sigara içen kişilerde solunum yollarının direnci oldukça azaldığından dolayı zatürre ve bronşit gibi akciğerlerin başka iltihaplı hastalıklarına da oldukça fazla rastlanılmaktadır.


Sigara Akciğer Kanseri


Akciğer kanseri hemen, hemen tüm ülkelerde özellikle de erkeklerde en çok görülen en çok sayıda ölüme sebep olan kanser çeşididir. Bayanlar içinde eskiden beri göğüs kanseri en çok görülen kanser çeşidi akciğer kanseridir. Ancak son yıllarda bayanlar içinde sigara içiminin artamaya başlamasından dolayı akciğer kanseri kadınlarda da artış göstermiştir. Bazı ülkelerde son 15 sene içerisinde akciğer kanseri göğüs kanserinden daha çok ölüme sebep olmaya başlamıştır. Sigara kullanan kişilerde en çok görülen kanser çeşidi akciğer kanseridir. Akciğer kanserinin oluşumunda da en önemli faktör tabi ki de sigara içmektir. Sigara ile akciğer kanserinin arasındaki bağ geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısından bu yana bilinir. Bu konuda özellikle de son on beş sene içerisinde çok sayıda çalışmalar yapılmış ve akciğer kanserinin yüzde seksen ve doksanı kadarının sebebinin sigara içmek olduğu sigara ile akciğerler sonucuna varılmıştır. Yapılan birçok çalışmada sigara içen kişilerde akciğer kanseri riskinin 5-15 kat arasında arttığı ortaya konmuştur.

Sigara Akciğer Yorumları

soru

samet yüce

03 Ocak 2018 Çarşamba

Sig a ra zararlıdır sakın içmeyin

Cevap yaz
cevap

Parlar

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba günümüzde insanların bir çok kısmı sigara kullanmaktadır. Sigaranın çok zararı bulunmaktadır. Akciğer kanserine kadar yol açan sigara bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Sigara kullanılmaya başlandıktan bir süre sonra bronşit ve astıma yol açtığını görebilirsiniz. Nefes almakta çok zorluk çekersiniz. Sigara çok zararlıdır ve sağlığınızı düşünüyorsanız içmeyi hemen bırakmalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Akciğer Kanserine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi