Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları: Akciğer vücut için önem taşıyan hayati değeri olan bir organdır. Akciğer canlıların hayatta kalabilmesi, yaşamlarını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyaç duyar. Akciğer vücuda oksijen sağlayan en değerli organdır. Akciğer bir çift halinde ve iki göğüs kafesini doldurmaktadır.

Akciğerin süngerimsi bir yapıya sahiptir bu özelliği ile nefes alıp verirken oksijenin dokulara dolmasını verirken ise karbondioksitin dışarı atılmasını sağlar. Her canlı için hayati değeri olan oksijenin nefes alma esnasında ağızda ve burundan giren hava nefes borusunda geçer, oradan da bronşlara ve akciğere gider. Akciğere giden oksijen damarların yardımı ile vücudun tüm organlarına ulaşır. Burada meydana gelen bazı bozukluklar, tahribatlar akciğerin görev yapmasını engeller. Akciğer çevresindeki organlarda oluşan rahatsızlıklar önce kendileri görev yapamaz hal alır sonra ise çevredeki organları etkiler. Bu organlardaki rahatsızlıklar erken teşhis ile tedavi edilebilir fakat en hayati tehlikesi olan akciğer kanseridir.

Bazı alışkanlıklar nedeniyle veya dış etkenler nedeniyle akciğer kanseri olunmaktadır. Akciğerin çevresinde veya içinde oluşan etkenler tümöre dönüşerek akciğer kanserine neden olur. Tümörler ise akciğerin kan dolaşım yoluyla organlara ve dokulara oksijen gitmesini engeller.

Akciğerdeki oluşan tümör bir yerde olur ve dağılmaz ise iyi huylu tümör denir fakat lenf sistemi ile diğer organlara dağılır ise kötü huylu kanser denmektedir. Akciğerde oluşan bir tümörün akciğer çevresindeki organlara dağılmasına ise metastaz denmektedir. Metastaz yapmış bir kanser çok ciddi ve en tehlikelisi tedavisi zor olandır.

Akciğer kanserinden korunma yolları: Akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden birisi sigara kullanımıdır.
  • Akciğer kanserinde %87'si sigara tüketimine bağlıdır. Bu nedenle akciğer kanserine yakalanmamak için sigara kullananlar öncelikle sigarayı bırakmalıdır, sigara içilen alanlarda uzak durmalıdır.
  • Puro, pipo kullananlar akciğer kanserine yakalanma daha riskli daha yüksek olur bu nedenle puro, pipo kullanmayı bırakmalıdır.
  • Beslenmenin de hastalıklar üzerinde etkisi çoktur. Akciğer kanserine yakalanmamak için düzenli sağlıklı beslenmeli, yağı az olan gıdalardan tüketmeli, meyve, sebze, İçeriğinde C vitamini, E vitamini, Karotenler ve folik asit yönünden zengin yiyecekler tüketilmeli ve alkol tüketilmesinde uzak durulmalı. Alkol beraberinde sigara tüketimi kanser riskini artırmaktadır.
  • Akciğer kanserine yakalanmamak için vücut için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko, selenyum gibi sağlık açısında değerli olan balık, balık yağı tüketilmesi gerekir.
  • Günlük monoton yaşam tarzı değiştirilmeli düzenli spor yapılmalı stresli ortamdan uzak durulma, günlük yaşam tarzına egzersiz ekleyip düzenli beslenmek kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Çalışma alanlarında kansere yakalanma riski çok olanların başında asbest çalışanları gelmektedir. Asbest işçileri akciğer kanserine yakalanmamak için mutlaka iş saatlerinde zararlı maddeler ve gazlardan korunmak için koruyucu maskeler kullanmalıdır.
  • Akciğer kanserine çoğunlukla enfeksiyonlar neden olur ve Hepatit B virüsü akciğer kanserine neden olmaktadır. Hepatit B hastalarından uzak durmak, aşı yaptırmak ile kansere yakalanma riskinden korunabilir.
  • Sağlıklı bir hayata devam etmek için tüm besinleri ve vitaminleri düzenli bir şekilde almak gerekir. Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu dengeli ve düzgün beslenmek kirli havadan sigara kullanmaktan uzak durmaktır.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi