Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer tümörü, sadece ülkemizde değil, birçok dünya ülkesinde sorun haline gelmiş bir durumdur. Özellikle gün geçtikçe dünya genelinde tüketilen tütün ve tütün ürünleri, direk olarak insanlarda akciğer tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Akciğer tümörleri, genellikle insanlarda sonu ölümle biten bir hastalıktır. Günümüzde çok ciddi olarak müdahale edilemeyen bu rahatsızlık, net tedavilerinin olmamasına bağlı olarak insanlarda çok ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Akciğer tümörü rahatsızlığından tam olarak kurtulan sayılı insan vardır. Bu kişiler ise direk olarak akciğer tümörü için erkenden teşhis gerçekleştirilmiş insanlardır. Yani anlıyoruz ki akciğer tümörü şüphesi bulunan insanlarda teşhis ne kadar erken konulursa o kadar olumlu sonuç alınacaktır. Akciğerin herhangi bir bölgesinde oluşmuş olan tümör, daha fazla yayılmadan teşhis edilerek gerekli önlemler alındığında sonuç çok daha iyi olacaktır. Akciğer tümörü, birçok zaman sessiz sessiz ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle genel olarak bakıldığında insanlarda geç teşhis edilir. Buna bağlı olarak akciğer tümörü nedeniyle hayatını kaybetmiş olan insan sayısı da fazladır. Akciğer kanserinin temel belirtilerinin herkes tarafından çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Hayatta herkesin başına gelme ihtimali olan bu rahatsızlığın temel belirtileri bilindiği zaman hastalar çok daha erken bir şekilde bu hastalığın varlığını anlayacaklardır. Akciğer tümörü olarak bilinen yapı, direk olarak akciğer içerisinde ya da akciğerin dış katmanında hücre dışı oluşan yapılardır. Bu yapılar kimi zaman insanlarda tek beze olarak görülse bile kimi zamanda insanlarda birkaç parçacık şeklinde akciğerde görülür.


Akciğer tümörü insanlarda ne gibi belirtiler gösterir?


Akciğer tümörünün belirtileri oldukça çeşitlidir. Aslında bu çeşitlilik sadece akciğer tümörünün değil vücutta oluşan birçok tümöre göre değişiklikler göstermektedir. Bu değişiklikler özellikle tümörün yapısına, huyuna ve büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Bazen akciğer üzerindeki belirtilerin ortaya çıkması yıllar sürebilir.
  • Akciğer tümörünün en büyük belirtisi, kesilmeyen ve gittikçe daha da kötüleşen öksürüktür. Bu belirti bazen de öksürük şeklinde değişiklikler halinde olabilmektedir.
  • Kişilerde kalıcı olarak ilerleyen bir göğüs ağrısı meydana gelmektedir. Meydana gelen göğüs ağrısı, öksürükle birlikte biraz daha artabilir.
  • Kişide sık sık kan tükürme, kanlı balgam ve öksürükle birlikte çıkan balgam gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Akciğer tümörü, hastaların yüzde yirmi beşinde bu belirtileri gösterir.
  • Kişide nefes darlığı ortaya çıkar. Ortaya çıkan nefes darlığı birçok zaman tel başına değil, aynı zamanda hırıltı ve boğuk seslilik gibi durumları da beraberinde getirmektedir.
  • Eğer akciğer tümörü ilerlemişse genellikle kişilerde boyun ve yüz bölgesinde şişlikler meydana gelir. Aynı zamanda iştahsızlık, kilo kaybı ve kansızlık gibi durumlar direk olarak kişide etkili bir hale gelecektir.
  • Son olarak belirtmek isterim ki hastalığın daha da ilerlemesi durumunda kişi fiziksel olarak çok ciddi bir şekilde olumsuzluk yaşayacaktır. Bunlar özellikle sürekli halsizlik ve yorgunluk, egzersiz yapamama gibi durumlardır. Bu durumlar insanlarda iş hayatının da olumsuz olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Akciğer tümörü nasıl gelişir?


Akciğer tümörü, temel olarak kontrolsüz olarak çoğalan hücrelerden kaynaklanarak gelişmektedir. Günümüzde görülen akciğer tümörü hastaları, bu tümörle birlikte ortalama olarak 6 ay kadar bir süre yaşarlar. Bu süre bazen değişken olabilmektedir. Vücuttaki normal hücreler düzenli bir çoğalma içerisindedir. Bölünme ve ölüm süreci olacak şekilde yaşamlarını sürdürürler. Bu süreç bozulduğunda akciğer tümörünü oluşturan kanser oluşmaya başlar. Bu hücrelerde ölüm gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle farklı ve zararlı dokular oluşur.

Akciğer Tümörü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Skuamöz Hücreli Karsinom Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Skuamöz Hücreli Karsinom Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kapasitesi Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Akciğer Kapasitesi Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Akciğer Tomografisi Özellikleri ve Yorumlanması

Akciğer Tomografisi Özellikleri ve Yorumlanması

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Güncel

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi