Açık Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Açık Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Akciğer Ameliyatı, bu ameliyat çoğunlukla torakotomi yöntemi açık ameliyat ya da torakoskopik kapalı yöntem kullanılarak hastalara uygulanmaktadır. Açık akciğer ameliyatı özellikle mevcut olan hastalıkların tedavisinin yapılması için uygulanmaktadır. Hastanın akciğerinde meydana gelen hastalığın türüne ve durumuna göre hangi ameliyat yönteminin kullanılacağına uzmanlar karar vermektedir. Genellikle akciğerde ortaya çıkan hastalıkların tedavisi için en uygun olan tedavi biçimi ameliyat ile yapılmaktadır. Akciğer ameliyatları hastaya uygulanan tetkikler ve bulguların araştırılması ve neden kaynaklı olarak ortaya çıkarılır. Daha sonra tedavi amaçla yapılan ameliyat sırasında akciğerin yarısının ya da tamamının alınması için yapılmaktadır.

Açık Akciğer Ameliyatı Nasıl Uygulanır, bu teknik ile yapılan akciğer ameliyatı hastaya genel anestezi verilerek uygulanır. Fakat bazı durumlarda hastaya epidural anestezi yöntemi ile de uygulanabilmektedir. Akciğer ameliyatı için hastanın göğsünde kocaman bir kesi açılır. Bu kesi sayesinde hastanın akciğer direkt olarak rahatlıkla görülebilir. Açık akciğer ameliyatında hastaya genel anestezi verildikten sonra hasta yan tarafa yatırılır. Daha sonra kürek kemiğinin hemen alt tarafında büyük bir kesi açılır. Kaburga kemiklerinin arasından direkt olarak akciğere ulaşılır, gerekli görülen işlem kısacası akciğerin tamamı ya da yarısının alınma işlemi gerçekleştirilir. Açık akciğer ameliyatı sonrasında hastanın bacaklarında kan pıhtılaşması, enfeksiyon durumları ile akciğerde hava sızıntısı şeklinde komplikasyonlar meydana gelebilir.


Açık Akciğer Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

  • Akciğerde Kitle Olması Durumunda, hastanın akciğerinde eğer bir kitle saptanmış ise bu kitlenin öncelikle iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu tespit etmek için kişiye akciğer biyopsisi uygulanır. Eğer akciğerdeki kitlenin kanser olduğu anlaşılır ise ameliyata alınmadan önce kitlenin yerleşim yeri, boyutu ve akciğere yayılımı tespit edilir. Bu tespit sonrasında hastaya uygulanan açık akciğer ameliyatında akciğerin bir kısmı ya da tamamı alınarak hastanın tedavisi yapılır. Akciğerin yarısı ya da tamamının alınması işlemine "rezeksiyon" denir.
  • Cerrahi İşlem Gerektiren Durumlarda, hastanın akciğerinin etrafının su ile toplanması, akciğerde meydana gelen enfeksiyon durumlarında ve bazı kanser hastalıklarının yayılımında cerrahi işlem uygulanması kaçınılmazdır. Akciğerin etrafında toplanmış olan su için öncelikle tüpler yerleştirilir ve birikmiş olan su bu şekilde toplanır, ancak bu durumun yeniden nüksetmemesi için hastaya ameliyat uygulanır.
  • Akciğer Sönmesi Durumunda, kişinin akciğerinin bir kısmında meydana gelen incelmeden sonra göğsün içerisine hava sızdırması ve buna kaynaklı olarak akciğerin kendi fonksiyonunu yitirerek kaba tabirle balon gibi sönmesi halinde açık ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Akciğer sönmesi işleminde hastanın göğsüne bir tüp yerleştirilir ve daha sonra akciğer tekrar şişirilmeye çalışılır. Eğer bu yöntem ile sönmüş olan akciğer düzeltilemez ise hastaya açık akciğer ameliyatı uygulanılarak meydana gelen delik onarılır. Bu şekilde akciğerdeki problemin yeniden nüksetmesi de engellenmiş olur.

Açık Akciğer Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Güncel

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

Güncel

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm