Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer metastazı, diğer organlarda oluşan tümörler (Meme, bağırsak, mide, böbrek, İdrar kesesi, kemik, narin doku) akciğere sık sık metastaz yaparlar. Metastazlar sık sık küçük boyutlu olduklarından yakıntı yaratmazlar, fakat akciğerde yer aldıkları yere yönelik öksürük, nefes darlığı benzeri klasik belirtiler verebilirler.

Kanserleri akciğere metastaz yapan hasta olanların multidisipliner yaklaşımla incelenmeleri gereklidir. Çünkü belli başlı vaziyetlerde akciğerdeki metastazların temizlenmesi üzere operasyon gerçekleşmesi, hastanın hayat müddetini uzatmaktadır. Tekrardan metatsazlar bronş ağacı içerisinde yerleşerek tıkanıklıklara yol açtığından bu tıkanıklıkların bronkoskopik yollarla giderilerek soluk darlığı rahatlatılabilir ve hem bir hayat kalitesi artışı hem de sağ kalımda uzama elde edilebilir.


Metastaz yapmış akciğer kanserinin ek semptomları


Akciğer kanseri yayılırsa veya metastaz yaparsa, etkilenen yepyeni bölgede ek semptomlar meydana çıkabilir. Şişmiş veya büyümüş lenf bezleri yaygındır ve erken meydana çıkması muhtemeldir. Kanser beyne doğru yayılırsa hasta baş ağrısı, baş dönmesi veya nöbetler yaşayabilir. Bununla beraber, karaciğer büyüyebilir ve sarılığa yol açabilir ve kemikler ağrılı ve kırık duruma gelebilir. Kanserin böbrek üstü bezleri etkileyerek hormonların seviyelerinde değişmelere neden olması da muhtemeldir.
  • Ateş, halsizlik, genel güçsüzlük
  • Eklemlerde veya kemiklerde ağrı
  • Beyin fonksiyonu ve hafıza sıkıntıları
  • Boyun veya % şişlik ve kanama veya pıhtılaşmalar

Akciğer Metastazı Tedavisi Nedir?


Akciğer metastazına, neden durumda olan tümörün tam veya kısmi olarak iyileşmesi için tedavi değişiklik gösterir. Çoğu hastada metastaz ameliyatının uygulanması olası olmadığından metastazlar amacıyla genelde kemoterapi yolu kullanılır. Bazen radyoterapi de gerekli olabilmektedir.


Metastaz Operasyonu Neden Gerekli?


Akciğer metastazlarının rehabilitasyonunda cerrahi her vakit öncelikli alternatif olmalıdır nedeni ise metastatik kitlelerin tamamıyla çıkarılması ve geride metastatik kitle kalmaması genellikle ancak böyle sağlamaktadır. Operasyon kararını onkoloji uzmanlarıyla göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları beraber vermelidir.


Akciğer Metastazı Durumda Olan Hangi Hastalara Operasyon Uygulanır?

Metastaz yapan kanserin tam anlamıyla iyileştirmesi gereklidir (Operasyon, ilaç veya radyoterapi ile). Rehabilitasyonu yapan doktor ana kanserin çoğalıp bedende var olmadığını belirtmelidir.
  • Vücudun akciğer haricinde diğer bir yerinde metastaz bulunmamalıdır.
  • Hastanın solunum fonksiyonları operasyon amacıyla yeterli seviyede olmalıdır.
Akciğerdeki metastazların çıkarılması sıhhatli bir hayat için yeterlidir, akciğer dokusu kalıyor olmalıdır. Bunların haricinde tümörün çeşidi, önce kanser ile metastaz meydana çıkışı arasındaki geçtiğimiz zamanın uzunluğu veya kısalığı ve hastanın genel vaziyetine ilişkin parametreler de operasyon kararı vermekte ciddi faktörlerdir.


Akciğer Metastazı Operasyonu Metotları Nelerdir?
  • Sadece metastatik kitlenin çıkarılması,
  • Segmentin çıkarılması,
  • Bulunduğu lobun çıkarılması veya akciğerin tamamının çıkarılması (Çok nadir) olabilmektedir.
Açık metot ile akciğer metastazlarının çıkartılması seçim edilir. Kapalı operasyon / endoskopik operasyon yani VATS yolu ile ince ince metastazların görülemeyebileceği düşünülmektedir. Bu sebeple metastaz ameliyatlarında açık metot fazladan kullanılır.

Akciğer Metastazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Solunumu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Solunumu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Hücresi Türleri ve Özellikleri

Akciğer Hücresi Türleri ve Özellikleri