Akciğer Su Toplaması
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Su Toplaması

Akciğer su toplaması tıp dilinde plörezi, halk arasında zatülcenp adıyla tabir edilir. Akciğer zarı iltihaplanması sonucunda su toplar. Sıvı birikmesi beraberinde akciğer genişlemesine sebep olur ve solunuma engel olur. Akciğer zarı akciğeri çevreleyen zarımsı iki dokudan oluşur. İç zar akciğere ve diğer iç dokulara bağlıdır, dış zar ise göğüs duvarına bağlıdır. Bu iki zar arasında zar boşluğu denilen ince bir boşluk bulunur. Bu boşluğa plevra boşluğu da denir. Boşluğun içerisinde akciğer tarafından üretilen bir sıvı bulunmaktadır.


AKCİĞER SU TOPLAMASI NASIL OLUŞUR?


Normalde plevra boşluğunun içinde az miktarda kaygan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvıyı vücut bir yandan üretirken diğer yandan emer. Dolayısıyla her zaman denge halindedir. Dengenin bozulmasının nedenleri genel olarak iki başlık altında toplanır. İlk neden özellikle kalp-böbrek yetmezliği durumlarında gözlenen basınç dengelerinin bozulması ve beraberinde gelişen sarı renkte sıvı oluşumudur. İkinci neden ise zatürre sonrası görünen, yine koyu sarı renkte ya da özellikle kanser hastalarında gözlenen damar geçirgenliğinin artmasına bağlı olarak gelişen kanlı sıvı birikimidir.


AKCİĞER SU TOPLAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?


Akciğerde su toplamasına neden olan akciğer ya da akciğer dışı hastalığa ait belirtilerin dışında göğsün yan kısmında hissedilen batıcı tarzda ağrı, toplanan sıvının miktarına bağlı olarak değişen şiddette nefes darlığı en sık rastlanılan belirtilerdir. -Ağrı: Hastalığın ilk belirtisi göğüste, yanda ya da sırtta olan tek bir noktada bulunan ağrıdır. Ağrının en önemli özelliği, derini nefes alırken, hapşırırken, öksürürken bıçak ucu batar gibi ve şiddetli olmasıdır. İltihaplanmış akciğer zarlarının solunum hareketleri sırasında birbirlerine sürtünmesinden kaynaklanır. Hasta ağrının en çok olduğu yeri gösterir ve bu nokta dinleme aletiyle dinlendiğinde frotman isimli bir ses duyulur. Bu ses iki plevra yaprağının birbirine sürtünmesiyle oluşur.
  • Nefes Darlığı: Akciğer zarları arasında biriken sıvının miktarına bağlı olarak nefes darlığı da oluşur. Sıvının akciğerleri sıkıştırarak hareketlerine engel olmasından kaynaklanır. Sıvı miktarı arttıkça nefes darlığı daha hissedilir boyutlara ulaşır. Sıvı miktarı fazla olan hastalar, sırtüstü yatamazlar, sadece sıvının bulunduğu tarafın üzerine yatarak rahat edebilirler.
  • Öksürük: Akciğerinde su birikimi görülen hastalarda kuru bir öksürük de sürekli olarak görülür. Sebebi akciğer zarlarındaki öksürük refleksi doğuran noktaların uyarılmasıdır. Öksürük kurudur, yani hastalar balgam çıkarmazlar. Hastalar öksürürken daha fazla ağrı hissederler bu yüzden rahatsız edicidir. Öksürürken hasta olan taraflarının üzerine yatarak ağrıyı önlemek isterler. Sıvı toplanmasına ait bu belirtilerin dışında altta yatan hastalığa ait şikâyetlerin sorgulanması tanıyı koyma yönünden önemlidir.
  • Yüksek ateş, üşüme ve titreme ile başlayan hastalık tablosu daha çok akciğere ait bir enfeksiyon ve bunun komplikasyonu olarak gelişmiş plöreziyi düşündürürken, akciğer tüberkülozlu bir hasta ile teması olan ve iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, öksürük gibi yakınmaları olan hastada plevra zarının tüberküloz hastalığı akla gelir. Genellikle ampiyem (Akciğer zarında oluşan sıvı) bakteriyel pnömoni, akciğer apsesi ya da belirli bazı diğer solunum yolu enfeksiyonları sonucu göğse bir travmadan sonra veya göğüs ameliyatından sonra bir komplikasyon olarak meydana gelir. Ampiyem teşhisini doğrulamak için doktor, torasentez yapabilir, bu işlemde esnasında göğüs duvarından içeriye, plevra kavitenizden bir sıvı örneği almak için bir iğne batırılır.

AKCİĞER SU TOPLAMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?


Antibiyotik tedavisinden ve enfeksiyonlu sıvının göğüsten akıtılmasından ibarettir. Doktorunuz enfeksiyonlu maddenin kültür sonuçlarına göre en etkili olarak antibiyotiği verecektir.

Akciğer Su Toplaması Yorumları

soru

fatma

27 Mart 2015 Cuma

benimde akcğerde su toplaması var minimal yazıyo antibiyotik le kesin tedavi olurmu

Cevap yaz
cevap

Murtaza

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Antibiyotik tedavisinden ve enfeksiyonlu sıvının göğüsten akıtılmasından ibarettir. Doktorunuz enfeksiyonlu maddenin kültür sonuçlarına göre en etkili olarak antibiyotiği verecektir.

soru

Salih

03 Şubat 2018 Cumartesi

Benim babamda da aynı sorun var sürekli öksürüyor uyuyamıyor. Sıvı alınması hastalığı durdurur mu?

Cevap yaz
cevap

Zehrevan

24 Ağustos 2018 Cuma

merhaba Salih bey hastanede yapılacak muayene ve tetkik sonucuna göre doktorunuz gerekli gördüğünde sıvı alınması işlemi yapabilir. Çünkü her hastaya sıvı alınması işlemi yapılmıyor. Antibiyotik tedavisi ile başlayabilir. Geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim

soru

ahmet

08 Şubat 2015 Pazar

benim nefes darlığım var doktora gittim.muayene ve röntgen çekildi ve temiz olduğunu söyledi.ama bazen göğüsümde bir dakika felan batma oluyor.nefes darlığımın psikolojik olduğunu söyledi. bu hastalıktan şüphelenmelimiyim

Cevap yaz
cevap

Nuralem

09 Eylül 2018 Pazar

Gayet normal bir psikolojik k vakadır bu canınızı sıkmayın siz gayet sağlıklısınız her şeyiniz düzgün işliyor sadece beyninizden o düşünceyi kaldırmanız göğsünüze olan batma hissini aklınızdan biran önce silmelisiniz çünkü siz sağlıklısınız spor yapmayı deneyin nefes aldıkca bu hissi unutacaksınız sağlıklı günler diliyorum

soru

Mevlut

15 Temmuz 2017 Cumartesi

Yaklaşık 35 gündür antibiyotik kullaniyorum ak cigerimdeki suçu hala geçmedi pazartesi günü cigerdeki su alınacak acaba bilgisi olan varmi nasıl bir operasyon tehlikesi varmı yaptıran varsa yazabilirim lütfen.allah herkesin yardımcısı olsun

Cevap yaz
cevap

Kınık

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba. Akciğer su toplaması için uygulanan cerrahi yöntemler de diğer herhangi bir hastalığının cerrahi müdahalesi ile aynı risklere sahiptir. Operasyon sırasında komplikasyonlar olup olmayacağını kestirmek zor olduğu için bu konuda net bir bilgi veremiyorum.

soru

gulum

22 Temmuz 2017 Cumartesi

Doktor dediki agciyerinde cat olub indide su yigilir ne etmeliyim cekilsin

Cevap yaz
cevap

Tekiner

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok vücut o suyu kendisi emecektir lakin bir doktora görünmenizden fayda var derim iyi günler dilerim

soru

bekir

06 Kasım 2017 Pazartesi

Abiler benim adım bekir babam akciğer kanseri akciğerleri su toplamış nası geçert anlatırmısınız lütfen . AllAH Herkeze Şifa Vers,n

Cevap yaz
cevap

Şarık

11 Eylül 2018 Salı

Antibiyotik tedavisinden ve enfeksiyonlu sıvının göğüsten akıtılmasından ibarettir. Doktorunuz enfeksiyonlu maddenin kültür sonuçlarına göre en etkili olarak antibiyotiği verecektir.

soru

Burhan

05 Ocak 2018 Cuma

Benim babamda da aynı akciğer su toplaması var hastaneye gidip geliyo 2 kere sırtından şırıngayla sıvıyı almışlar 1 aya kadar bi antibiyotik tedavisi uygulanacak bundan sonuç alınamazsa ki eğer ameliyat olacakmış yani endişeliyim her hangi bi hayati riski var mı yardımcı olursanız sevinirim bütün hastalara acil şifa diliyorum

Cevap yaz
cevap

Arif Yıldırım

03 Eylül 2018 Pazartesi

Burhan bey akciğerlerde su toplaması ciddi bir hastalık türüdür. Şu şartlar altında erken tedaviden kaynaklı babanız kısa süre içinde sağlığına kavuşacağını düşünüyorum. Sağlıklı bir yorum yapabilmek için tetkik ve tahlillerin sonucunun ayrıntılı olarak bilinmesi gerekiyor. Ayrıca cerrahi müdahale en son çaredir. Cerrahi müdahale sonrası küçük de olsa hayati risk bulunmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Karsinomu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Karsinomu Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Güncel

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Güncel

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi