Sol Akciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Akciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Sol Akciğerde Kitle; yayılım göstermeyen ve genelde iyi huyludur. Akciğerde görülen bazı kitlelerde kötü huyludur ve büyüme gösterirler. Akciğerde kitle iyi huylu kötü huylu olduğunu anlayabilmek için Patoloji testler yapılması gerekir sol Akciğerde kitle konusu ile ilgili yapılacak testlerle alakalı olarak öncelikle tek bir hekimin doğrultusunda değil toplu bir kurul tarafından gelen Patoloji verileri ile karar verilmesi gerekmektedir.


Sol Akciğerde kitle teşhisi için yapılması gerekenler

  • Tomografi,
  • MR,
  • PET-CT gibi testler muhakkak yapılması gerekmektedir.
Sol akciğerde kitle, birçok iyi huylu tümör olabilir. Bunların başında Hamartom, Fibrom, akciğer lenf nodu gibi iyi huylu tümörler oluşabilir.


Hamartom tümör


İyi huylu tümörler içerisinde en çok yaygın olanı ve görüleni Hamartomdur.


Hamartom kitlesinde oluşan özellikleri ve tanısı nasıl konulur?

  • Yağ dokusu,
  • Kıkırdak ve bağ dokusu gibi yapılara sahiptir.
  • Hamartom kitlesi hastalarda genellikle başka bir rahatsızlık kontrol edildiğinde ya da röntgen filmi çekildiğinde ortaya çıkan bir tümör şeklidir. Neden ve ne neden veya ne için oluştuğu bilinmemektedir.

Hamartom iyi huylu tümör tedavisi nasıl yapılır?

Hamartom hastada herhangi bir yakınmaya sebep oluşturmuyorsa hastalığın tedavi edilmesine gerek yoktur. Fakat hasta düzenli olarak takip edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Hamartom kitlesinde büyüme tespit edilirse, kapalı yöntem ameliyat ile Hamartom kitle hastadan cerrahi müdahale ile çıkartılır. Uygulanan cerrahi operasyon bir saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrasında hasta iki gün yatış işlemi ile taburcu edilebilir.

Bunların dışında bir de kötü huylu kitleler vardır ki bunlarda ancak patoloji sonucunda cerrahi müdahale ile alınan parçalardan testler yolu ile belirlenir. Patolojide kötü huylu çıkan kitle artık bir kanser vakıasıdır. Bu durumda da izlenecek yol hastalığın ne derece ilerlediğidir. Eğer birinci veya ikinci evrede olan bir kötü huylu kanser hastalığı ise cerrahi müdahale ile kitle alınarak ameliyat sonrası değerlendirme yapılır ve tedavinin devamı olan kemoterapi, radyoterapi ve alternatif yöntemler hastanın genel durumuna göre uygulanır. Hasta eğer dördüncü evrede ise hasta için yapılacak tek şey sağ kalım süresini uzatmaktır. Bu sürenin uzatılabilmesi için yine radyoterapi ve kemoterapi uygulanmalıdır. Bu yöntemlerin uygulanmasından önce hastanın genel durumu muhakkak testlerle kontrol edilmelidir.

Sol akciğerde kitle, oluşumu her zaman iyi veya kötü huylu olup olmadığı ancak cerrahi müdahale ile alınacak parçaların patolojide araştırılması ile belirlenebilir. O yüzdende sol akciğerde kitle tespit edilmesi durumunda gereken bütün testlerin hemen yapılması hastanın iyileşme oranını yükseltmektedir.

Sol Akciğerde Kitle Yorumları

soru

Hacer

28 Eylül 2017 Perşembe

Annem de sol tarafta yara varmış ve büyüme yapmış doktorlar ameliyat demiş riskli mi lütfen cevap verin

Cevap yaz
soru

Selin

16 Nisan 2018 Pazartesi

Anneanemin sol tarafında kötü huylu bir kitle varmış doktorlar biyopsi yapılması riskli dediler ne yapmalıyız

Cevap yaz
cevap

Nalan

19 Eylül 2018 Çarşamba

Selin hanım sol akciğer tarafında kötü huylu kitlenin bulunması ciddi bir sağlık sorunun habercisi olabilir. Uzman hekimin yapmış olduğu tahlil ve tetkikler sonrasında biyopsinin uygun olmadığına ilişkin karar verilmiştir. Bu nedenle yapılacak tahlillerin ardından ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaç tedavilerinin ardından rahatsızlık tam olarak tespit edilir. Akabinde tedavi yöntemi belirlenir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Zarı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Zarı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Akciğerde Zatürre Neden Olur?

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 3 Evre Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri 3 Evre Yaşam Süresi

Güncel

Akciğerin Görevleri ve Özellikleri

Akciğerin Görevleri ve Özellikleri

Güncel

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri