Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda akciğer enfeksiyonu, Kışın grip, anjin, bronşit gibi hastalıklara yakalanma olasılığı artmaktadır. Bir diğer hastalık olan çocuklarda akciğer enfeksiyonu da görülmektedir. Çocukluk çağında görülen zatürre hastalığının %30 kökeni bakteriyel kökenlidir. Hastalığın nedeni olan virüsler ve mikroplar çocuğun yaşıyla beraber farklılık gösteriyor. Bunun yanı sıra çocuğun bağışıklık durumu çevre koşulları hastalığın yerleşmesi seyrinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Zatürre oluşumunda ana mekanizmayı çocuğun solunum yollarını koruyan mekanizmayla vücuda giren patojen sayısı ve bu ajanların hastalık yapabilme güçleri arasındaki denge oluşturmaktadır. Çocuklarda akciğer enfeksiyonu solunum sistemi bozulması ya da fazla sayıda mikrobun vücuda girip savunma bariyerlerini aşmasıyla oluşabilir. Bazen de viral bir enfeksiyon solunum sisteminin savunma mekanizmasını bozabilir. Bunun sonucunda ise viral enfeksiyonlar solunum yolları mukozasında hasara yol açmaktadır. Bakterilerin yerleşip ilerlemesine yol açmış olur. Akciğer dokusunun yerini alan bu iltihaplı bölgelerde hayati önemi olan oksijen alışverişini yapamayacaktır. Akciğer dokusunun genişliğine bağlı olarak çocuğun o sıradaki vücut direnci hastalığın seyrini belirler.

Çocuklarda akciğer enfeksiyonu belirtileri, Birbirinden bağımsız birçok belirtisi olabiliyor. Her enfeksiyon hastalığında görülebilen ateş, titreme, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirgin olmayan bulgularla hastalık kendini başlangıçta göstermeye başlıyor. Hastalığın ilerleyen safhalarda ise hızlı nefes alıp verme, nefes alımında güçlük, burun kanadı solunumu ve daha ilerleyen safhalarda nefes alamamaya bağlı olarak morarmalar görülebiliyor.

Çocuklarda akciğer enfeksiyonu tanı ve tedavisi, Çocuklarda tanı konulurken muayenenin yanı sıra kan tahlili ve akciğer grafisi de çekilir. Bunun yanı sıra birtakım laboratuvar tetkikleri de yapılır. Çocuklarda akciğer enfeksiyonuna virüsler sebep olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Bulunan bulguların yakından takip edilmesi ve doktorla sürekli irtibat halinde kalmak önemlidir. Zatürre hayati bir organ olduğu için haliyle ailede panik yaşanmasına sebep olmaktadır. Tedavi süreci hastalığın seyrine göre ayakta veya hastanede gözetim altında tutularak yapılmaktadır. Oksijen tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Buna hekim hastanın gidişatına göre karar verir. Bazı enfeksiyon el durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bütün zatürre türlerinin tedavisinde hidrasyon tedavisi uygulanır. Yeterli miktarda sıvı alımı, balgamın daha sıvı ve akışkan olması ve broşların drenajı açısından şarttır. Dolasıyla ağızdan yeterli miktarda sıvı alınmaması halinde hasta yatarak hastane ortamında tedavi edilir. Çocuğunuzdan zatürre olabilme şüpheniz varsa vakit kaybetmeden doktor gidiniz. Bütün hastalıklarda olduğu gibi çocuklarda akciğer enfeksiyonu hastalığında da erken teşhis önemlidir.

Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Yorumları

soru

şenol

25 Haziran 2017 Pazar

Cocugumda akcigerde enfeksiyon var dediler ilac verdiler 4 gun gecti hala iyilesmedi ses tonu kisik tuhaf cikiyo yardimci olacak olan varmi

Cevap yaz
cevap

Elif Öykü

23 Ağustos 2018 Perşembe

Akciğer enfeksiyonu ilaçlar sayesinde hemen iyileşme gösterir fakat tamamen vücuttan tüm belirtilerin silinmesi için biraz daha süreye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle birkaç gün daha beklemeniz gerekecek. Bu süre zarfında doktora kontrol amaçlı gidilerek çocuğun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Acil şifalar diliyoruz. İyi günler

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Sönmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Güncel

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi