Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kisti, akciğerler insandaki solunum sisteminin en önemli organıdır. Soluk alındığında ağız ve burundan giren hava, nefes borusundan ve bronşlardan geçerek akciğerlere girer. Toplar damarlarla gelen karbondioksiti fazla olan kan (Kirli kan) burada temizlenir. Akciğerlerin önemli görevleri, vücut hücrelerinin artık maddesi diye bilinen karbondioksiti vücuttan dışarıya atar ve yaşamak için temel gereksinim olan ihtiyaç duyulan oksijeni vücuda sağlar. Akciğerlerde temel bronş denilen ve hava içerikli tüplerden olan alveol adı verilen hava keseciklerinden, lenf sıvısı ve kan damarlarından oluşmaktadır. Akciğerlerde kist oluşumu içleri dolu olan sıvı ya da gaz gibi bir madde yardımıyla boşlukların dolmasıdır. Bu durum genelde doğuştan gelir.

Bazen akciğer kistlerinin hiçbir belirtisi yokken diğer bireylerde, ciğerlerin etrafındaki dokulara baskı yaparak bu dokuların harap olmasına sebep olurlar. Kistlerin çoğu da selimdir. Yani selimi kistler, kendileri büyürler, ancak çevre dokularına yayılıp onları sarmazlar. Yani vücutta kist yayılımı olmaz. İç yüzü epitelyum dokuyla döşeli olanlara gerçek kist denir. Epitelyum dokuyla döşeli olmayanlara ise yalancı kist denir. Bazı kistler çeşitli organlarda doğumsal bozukluk olarak görülür ancak bu kistler iltihapla alakalıdır. Örnek olarak diş kökü apsesinden oluşan diş kisti gösterilebilir. Parazitler de farklı organlarda kist oluşturabilir. Diğer dokuları da işgal edenler habistir (Kanser) olan kistler, genelde kemik, deri, böbrek, yumurtalıklar, meme ve göz kapağında görülür. Bazense bu durum daha fazla bölümlerde oluşabilir. Birden fazla kistin bir araya toplanmasına da polikist (Çok kist) denir.


Akciğer Kisti Belirtileri Nelerdir?


Bu gibi belirtiler genelde Akciğer ve Karaciğer de oluşup ve orada yayılan kistlerin belirtilerinden birkaçıdır.
  • Solunumda sıkıntı
  • Sancılı karın ağrıları, kusma, bulantı
  • Öksürük
  • Ateşin yükselmesi, kanlı balgam
  • Nefes darlığı, morarma
  • Hafif sarılık
  • Göğüste şiddetli ağrıdır.

Akciğer Kisti Neden Olur?

  • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar vücuttaki salgı çıkış noktalarını tıkar ve kist oluşumuna zemin hazırlar. Bunlara örnek olarak rahim ağzı enfeksiyonu kist riskini yaratan enfeksiyonlardan biridir.
  • Hormon Bozuklukları: Hormon bozukluğunun sonucu olarak, kistler iç organlarda meydana gelebilmektedir. Yumurtalıklarda ve göğüste oluşan kistlerde rastlanılabilir. Bu kistler östrojen hormonundaki bozukluklara bağlıdır. Hormonların dengeli biçimde salgılanmasında en büyük rol beslenmedir. Kadınlarda fazla kiloların önlenmesi kistlerin önüne geçilmesinde özellikle etkili bir yoldur.
  • Genetik Hastalıklar: Pankreas kistin de olduğu gibi, bazı kistlerin oluşumunda genetik hastalıkların rolü de olabilir. İç organlarda oluşan kistler çoğu defa uzun süreli belirti vermezler. Farklı bir şikâyet nedeniyle söz konusu organda tarama yapıldığında fark edilirler. Genelde genetik hastalıkların tek belirtileri kist değildir, başka sorunların yanında vücutta kistte oluşur.

Akciğerde Kisti Nasıl Tedavi Edilir?


Kist tedavisi, kistin boyutu, türü ve sebep olduğu rahatsızlık derecesi gibi çeşitli nedenlere bağlıdır. Tedavi yöntemi ise akciğerlerdeki kanserin yerine, yayılma derecesine ve evresine göre ayarlanır. Kanserin evresinde bulunan kanser hücresinin çeşidine, kanserin büyüklüğüne ve kanserin uzak dokulara yayılıp yayılmadığına göre belirlenir. Bazı kistler sadece ilaç tedavisi ile iyileşme gösterir. Bazı kistlerin ise cerrahi operasyonla alınması gereklidir. Belirtilere sebep olabilecek büyüklükteki kistler ameliyatla alınabilir. Bazı durumlarda doktorlar, kist boşluğuna bir iğne ile drenaj ya da aspirat yapılmasına karar verilir. Kist, kolay yerde değilse, drenaj ya da aspirasyon genelde doktor, radyolojik görüntülenme yardımıyla hedef bölgeye iğne-kateter aracılığıyla yapar. Ameliyatla alınan kistten alınan parçalardan elde edilecek olan biyolojik numuneler yani biyopsiler kanserli hücrelerin var olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında incelenir.

Akciğer Kisti Yorumları

soru

Temel

17 Ağustos 2018 Cuma

Akciğerde oluşan kistlerin türleri nelerdir. Dedemde de akciğer kisti var ve doktorlar çok tehlikeli olduğunu söylüyorlar ne yapabilriz?

Cevap yaz
cevap

Kutsalmış

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Akciğer kistinin, akciğer kanseri ile karıştırılmaması gerekir. Kanserde hücreler normalde yapmaları gereken bölünme ve çoğalma evrelerini anormal olarak tamamlar ve gereğinden fazla bölünürler. Buna da kontrolsüz çoğalma denir ve sonucunda kanser oluşur. Kist ise içinde sıvı veya yumuşak dokuların bulunduğu kısmen tehlikesiz dokulardır.

cevap

Zeynep Hafsa

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Akciğerlerde oluşan kistler iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü huylara kanser dememiz yanlış olmayacaktır. Ayrıca cerrahi müdahalenin yapılması oldukça zor olduğu için günümüzde de tam bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Ancak yine de ilaç tedavilerini elden bırakmamanız gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Güncel

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

İnterstisyel Akciğer Hastalığı