3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

3. Evre akciğer kanseri: hastalığın genellikle sonlarına yaklaşılan bir evre olarak bilinmektedir. Akciğer kanseri yapı olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışında çoğalarak akciğer içerisinde bir kitle yani tümör oluşturmasına denmektedir. Akciğer içerisinde oluşan kontrolsüz çoğalma zaman içerisinde hücrelerin çevredeki dokularını istila etmektedir. Daha sonrasında ise akciğer dışındaki organlara yayılarak hastanın hayatının sonlanmasına sebep olmaktadır. Akciğer kanseri 4 evreden oluşmaktadır. Akciğer kanseri olan hasta muayene edilip gerekli tetkikler tamamlandıktan sonrası hastanın hangi evre içerisinde olduğu belirlenmektedir. 3. Evre akciğer kanseri hastadaki belirtilere ve gözlemlere göre belirlenmektedir. Akciğer kanserinde öncelikle kanserin çapı ve yerleştiği yer oldukça önemlidir. Akciğerde bulunan tümörün çapı ve büyüklüğü kanser evresi belirlemede oldukça önem taşımaktadır. Akciğerde oluşan tümörün 2 cm çapında olması ile 5 cm çapında olması aynı değildir. Akciğer kanserinde kanserli hücrelerin ana nefes borusuna yerleşmesi akciğerin küçük bir kenarında tümör olması ile aynı değildir ve bu belirtiler hastanın yaşam süresini belirlemektedir. 3. Evre akciğer kanserinde önemli olan bir konuda kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmaması konusudur. Kanserin akciğer içerisindeki lenf bezlerinde olması farklı bir evredir. Akciğer dışındaki lenf bezlerine yayılması farklı bir evredir. Kanserli hücrelerin lenf bezlerine yayılmaması akciğer kanserinin daha erken evrede olduğunu göstermektedir. 3. Evre akciğer kanseri için önemli olan etkenlerden bir diğeri ise kanserin başka organlara yayılıp yayılmaması durumudur. Akciğer kanserindeki teşhis gecikirse genellikle diğer organlara yayılma aşamasında kişide oluşan şikâyetlerin artması ile akciğer kanseri açığa çıkmaktadır. Akciğer kanseri beyine, kemiklere, böbrek üstü bezlerine veya karaciğere yayılması hastada belirgin yakınmalara neden olur. Tedavi sürecini zor bir hale getiren bu durum hastada umutsuzluklara yol açmaktadır. Akciğer kanseri 3. Evrede yaşam süresi genellikle 1 yıl altı olmaktadır. Fakat 1 yıl yaşam süresi %35 olarak hastalarda gözlemlenmektedir. Bazı durumlarda yaşam süresi 5 yıla kadar uzamaktadır. Buda dünya hastaları içerisinde %10 olarak gözlemlenmektedir.


3. Evre akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

  • Akciğer kanseri 3. Evrede iken vücutta görülen tümör 7 cm çapından daha büyüktür.
  • Kanserli hücreler akciğer dışındaki lenf nodlarına yayılmıştır.
  • Göğüs kafesi içerisindeki tümör ana bronşu tıkamış durumdadır.
  • Tümör kalp zarına ve kaburga kısımlarına uzanmıştır
  • Akciğer kanseri 3. Evredeyken çoğu zaman diğer organlara kanser yayılmamış olur.

3. Evre akciğer kanseri tedavisi nasıl yapılır?

  • 3 evre akciğer kanserinde öncelikli olarak kemoterapi ve radyo terapi uygulanmaktadır
  • 3 evre akciğer kanseri akciğer dışında lenf bezlerine yayılmamış ise ameliyatla tedavi yöntemi uygun görülebilmektedir.
  • Bazı hastalarda öncelikle kemoterapi ve radyo terapi uygulanır. Bu uygulamalar sonucunda kanserde gerileme olup olmadığına bakılır. Kanserde gerileme var ise ameliyat uygulanabilir.
  • Akciğer kanseri 3. Evre tedavisinde medikal onkoloji, radyosyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi ekibi bulunmalıdır.

3 Evre Akciğer Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Karsinomu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Karsinomu Belirtileri ve Tedavisi

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

İnterstisyel Akciğer Hastalığı

Güncel

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi