Akciğerde Baloncuk Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğerde Baloncuk Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akciğerde baloncuk, tıptaki ve Latince adı pnömotoraks diye geçmektedir. Normal bir göğüs kafesinin iç kısımda hava bulunmaz. Bu durum ise akciğerlerin dışında hava toplanmasıdır. Oluşan hava boşlukları yaralanma sonucu küçük hava baloncukları ya da daha büyük hava balonların patlamasından dolayı da girebilir. Genellikle ince yapılı 20-40 yaşları arasındaki erkeklerde gözlemlenmektedir. Ayrıca tekrarlama ihtimali yüksek bir hastalıktır. Akciğerde meydana gelen kaçak ve delik sebebiyle akciğerin dışına çıkış göstererek göğüs kafesinin içerisinde toplanmaktadır. Kaplamamış olduğu yer ve hacim yüzünden akciğerde şişmesine engel olarak sönmesine sebep olur.


Akciğerde baloncuk neden olur?

 • Kendiliğinden oluşan (Sponta) akciğerdeki baloncuk: Ne kadarda kendiliğinden oluştuğu düşünülse de bu baloncuklar akciğerde yer alan ve normal çekilen akciğer grafisinde görülmez. Bu küçük baloncukların patlaması sonucu meydan gelen baloncuk çeşididir. En sık akciğerde baloncuk çeşidi olarak buna rastlanmaktadır.
 • Bir hastalıktan dolayı meydana gelen (Sekonder) akciğerdeki baloncuk: Akciğerde bulunan büyük balonlar, zatürre, amfizem ve verem gibi hastalıklarından dolayı oluşmuş olan hasarlar sonucunda meydana gelen akciğer balonlarıdır.
 • Tıbbi bir müdahale sonucu meydana gelen (İyatrojenik) akciğer balonları: Akciğerden yapılan iğne biyopsisi, bir katater yerleştirir ya da batın ameliyatı sonrası göğüste oluşan boşluğun içlerine hava toplanmasından dolayı oluşan akciğer balonları.

Akciğerde baloncuk oluşan kişilerde belirtileri nelerdir?


Sırt ve göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürük şeklinde belirtiler başlar. Bu şikâyetler aniden ortaya çıkmaktadır. Bu şikâyetlerden akciğerde baloncuk oluşumundan şüphelenen kişilere akciğer grafisi çekilerek teşhis edilmektedir. Eğer akciğerdeki balonlardan dolayı basınç oluşuyorsa ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Şikâyetler hafif ise zamanla kendiliğinde kaybolmaktadır. Aslında her süreçte beklemek çok riskli olduğu için acilen Uzman doktora başvurulmalıdır.


Akciğerde baloncuk hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

 • Hastanın şikâyetlerden yakınma derecesine göre,
 • Balonların miktarlarına göre,
 • Önceden akciğerde baloncuk rahatsızlığı geçirip geçirmediği,
 • Hastada kalp ve akciğer hastalıklarının olup olmaması Durumlarıyla ilgilidir.
Bu durumda hastanın incelenmesi gerekmektedir. Akciğerde baloncukların bir enjektör ile göğüs boşluğu içerisindeki havanın çekilmesi, Göğüs tüpü takılması, endoskopik veya açık ameliyat edilerek hastalığın tedavi edilmesidir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemi ise sedasyon anestezisi altında ince bir silikon dren yardımı ile havanın boşaltılmasıdır. Hasta bu tedavi yönteminde acı hissetmemektedir.


Akciğer baloncuklarında ameliyat ne zaman gereklidir
 • Tekrarlanan akciğer balonlarında
 • Akciğerin iki tarafında çıkan balonlarda
 • Balon keselerinin büyümesinde
 • Dren takılmasına rağmen kişide iyileşme sorunu varsa
 • Pilotlar gibi
 • Sağlık kuruluş yerlerine uzakta kalanlarda oluşan balonlarda

Akciğer baloncuk ameliyatının riskleri nelerdir?

Dren takılmasından sonra oluşan hava kaçakları, enfeksiyon, kanama ve hastalığın tekrarlaması gibi riskleri söz konusudur. Bu durumların görülmesi ihtimali %2-10 arasındadır.

Akciğerde Baloncuk Yorumları

soru

Öner yeniyer

10 Aralık 2017 Pazar

Cigerimde 5 santimlik hava boloncugu var patlamasini bekliyelim diyorlar nefesim 4 sizce beklemek dogrumu ilkez basima geldi tesekkurler

Cevap yaz
cevap

Erentürk

19 Eylül 2018 Çarşamba

Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin, sizin icin en doğru seçimi doktorunuza bırakın, eğer doktorunuz yeterince güven vermiyorsa başka hekimlere de muayene olup görüş alabilirsiniz. Ama kesinlikle kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin.

soru

ilker diker

25 Ocak 2018 Perşembe

Hocam banada sagdan ve soldan 2 defa tüp takıldı ama ameliyat etmediler baloncuk sayısı fazla oldugu için ameliyat riskli diyorlar sizin bu konu hakkında görüşünüz nedir saygılar

Cevap yaz
cevap

Çevik

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, baloncuklar ameliyat edilirken en az patlama ile ameliyatın sonlandırılması gerekmektedir. Eğer baloncuk fazla ise biraz ilaç tedavisi ile birlikte çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilmektedir. İlaçlar ile sorun azaltıldıktan sonra ameliyat yöntemlerine de geçilebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Embolisi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Embolisi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 4 Evre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Akciğer Su Toplaması

Akciğer Su Toplaması

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6