Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yapar mı?

Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yapar mı, Akciğer hava soluyan tüm omurgalıların temel solunum organıdır. Nefes alındığında ağızda ve burundan giren nefes ve hava nefes borusunda geçerek bronşlara oradan geçer akciğere ulaşır. Toplardamarlara gelen karbondioksitce fazla olan kirli kan burada temizlenir. Akciğer göğüs kafesinin boşluğunda olur ve göğüs kafesi sayesinde korunur. Akciğer iki kanatlı ve süngerimsi bir yapıya sahiptir.

Akciğer kanserinde neden sırt ağrır? Akciğer kanserinin çoğunun yaşadığı sorunlardan biri de sırt ağrısıdır. Bazı akciğer kanserlerinde ilk vaka olarak sırt ağrısı görülmektedir ve akciğer kanserinin ilk belirtisi sırt ağrılarıyla meydana çıkar. Sırt ağrısı birçok nedenleri vardır fakat akciğer kanserinde daha fazla görülmektedir.

Akciğer kanserinde sırt ağrısı yaşamanın birkaç nedeni vardır. Akciğerde oluşan tümörlerin tek başına baskı yapması sonucu sırtta ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca akciğer kanseri göğüs etrafında bulunan sinirleri tahriş etmesi beyin tarafında sırt ağrısı olarak algılanır. Akciğer kanserinde tümörlerin kemiklere sıçraması sonucu sırt ağrısına neden olabilir. Akciğer kanseri hastalarının çoğu bu ağrıyla karşı karşıya gelebilir.

Akciğer kanseri nedeniyle meydana çıkan sırt ağrısı genelde sırtın orta kısmında yukarıya doğru ağrı olur. Fakat akciğer kanseri nedeniyle oluşan sırt ağrısı diğer nedenlerden dolayı olan sırt ağrılarından ayırt edilmesi zor olur.

Akciğer kanserine bağlı sırt ağrısına ek belirtiler: Akciğer kanserinde sırt ağrısının yanında bazı belirtileri vardır bu belirtiler görüldüğü an hiç vakit geçirilmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Kesilmeyen öksürük.
  • Öksürükle beraber ağızda kan gelmesi.
  • Hiçbir neden yokken kilo kaybetme.
  • Devamlı yorgun bitkin durumda olmak.
  • Nefes alıp vermekte zorlanmak.
  • Akciğer kanseri nedeniyle oluşan sırt ağrısı geceleri de hiçbir neden olmadan ağrıya devam eder. Kanser nedeniyle oluşan sırt ağrısında derin nefes alıp verme esnasında ağrı şiddeti artmaktadır.
Akciğer kanseri hastalarının %25'i sırt ağrısı, kemik ağrısı, göğüs ağrısı yaşar fakat hastalık ilerledikçe sırt ağrısı dayanılmaz bir hal almaya başlar. Akciğerde oluşan diğer sorunlar sırt ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle her sırt ağrısında acaba akciğer kanserimi oldum diye endişeye gerek yoktur. Akciğer enfeksiyonları da sırt ağrısına neden olabilir ve otururken, nefes alıp verirken sırtta ağrıya neden olabilir.

Akciğer kanseri sırt ağrısı yapar mı, tedavisi nasıldır? Sırt ağrısı akciğer kanseri nedeni ile alakalı ise ona göre tedavi uygulan ılır. Sırt ağrısı akciğerde oluşan bir tümörün baskısı nedeni oluşmuşsa Uzman hekimlerin yapacağı tedavilerle tümörü küçültülür. Tümör küçülmesi için ameliyat, kemoterapi ve radyasyon terapisi gibi tedaviler uygulan ılır. Sırt ağrısına kemiklerden oluşan bir rahatsızlık neden oluyor ise ağrıyı dindirmek için kemiklere yönelik tedaviler uygulan ılır.

Akciğer Kanseri Sırt Ağrısı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?