Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Silikosiz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Silikosiz, solunum yolları hastalıkları arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Daha çok sanayi sektöründe ve yeraltı mesleklerde çalışan kişilerde görülen bu solunum yolu hastalığı ölümcül riskler taşımaktadır. Sinsi bir ilerleme gösteren bu hastalık çoğu zaman 20-25 yıl gibi uzun bir sürede kendini göstermektedir. Erken müdahale yapılmadığında hastanın yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. Silikozis hastalığının tehlikeli bir solunum hastalığı arasında gösterilmesinin nedenlerinden biri de kesin tedavi yönteminin olmamasıdır.

Hastalığın ölümcül sonuçlarının olması nedeniyle son yıllarda bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır. Belirtilerini daha çok 40 yaş yaşından sonra gösteren silikosiz hastalığı tüm dünyada en önemli sağlık sorunları arasında görülmektedir. Genellikle maden ocakları, taş ocakları, tünel gibi alanlarda çalışan kişilerde görülebilen bu hastalık başta akciğer olmak üzere vücuttaki pek çok organın işlevini bozmaktadır.

Dolayısıyla silikosiz hastaların genel sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Kişinin yaşamını ciddi boyutta tehdit etmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin zamanında tedavi edilmemesi halinde hastaların çoğu ne yazık ki yaşamını yitirmektedir. Bu hastalık Dünya Sağlık Örgütünün de gündeminde önemini korumaktadır. Silikosiz hastalığı aynı zamanda tübikiloz hastalığına da neden olabilir. Ayrıca hastalığın sinsi bir ilerleme göstermesi yüzünden hastaların bile uzun süre bunu fark edememesi de tedavide geç kalınmasına neden olmaktadır.

Risk altında olan meslek gruplarında uzun bir süre çalışan kişiler bu hastalığa kolay yakalanmakta ve uzun süre hastalığın etkileri fark edilmemektedir. Uzun süre silisyum tozlarının solunması gibi nedenlerle etkilenen akciğerlerde gelişen iltihaplanma, devam eden süreçte fibrozis odaklarının oluşmasıyla ağırlaşmaya başlamaktadır. Silikosiz hastalığı kısaca belirttiğimiz gibi 20-25 yılda kendini gösteren, bazı vakalarda aşırı derecede silisyum tozlarına maruz kalanlarda 10 yıl gibi bir sürede kendini gösteren sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır.


Silikosiz hastalığının temel özellikleri nedir?

 • Günümüzde bilinen en sinsi solunum yolları hastalığıdır
 • Hastalık belirtilerini ve hasta üzerindeki olumsuz etkilerini uzun süre sonra ortaya koymaktadır
 • Vücutta pek çok organın başta akciğerlerin işlevini tamamen tahrip etmektedir
 • Silikosiz ölümcül sonuçlar olan ciddi bir hastalıktır
 • Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur

Silikosiz hastalığının belirtileri nelerdir?


Silikosiz hastalığının oldukça uzun bir süre belirti göstermediğini belirttik. Belirtilerin yıllar sonra ortaya çıkmaya başladığında hastalık oldukça ilerlemiş aşamaya gelir. Aşağıdaki belirtilerin hepsinin birlikte olması da gerekmez. Birkaçının görülmesi halinde mutlaka bir doktora gidilmelidir. Belirtiler arasında;
 • Nefes darlığının ortaya çıkması
 • Solunumun hızlı bir şekilde yapılması
 • Sık tekrarlanan şiddetli öksürüğün olması
 • Ses kısıklığının ortaya çıkması
 • Göğüste ağrıların olması
 • Vücutta bölgesel morarmaların oluşması
 • Kan kusma gibi belirtiler silikosiz hastalığının belirtileri olarak kabul edilir. Kişinin risk grubu mesleklerde çalışması ve bu belirtilerin ortaya çıkması halinde acilen doktora gitmesinde yarar vardır.

Silikosiz hastalığı en fazla hangi meslek gruplarında görülür?

 • Oto boyama sektöründe çalışan kişiler
 • Yeraltı madenlerinde çalışan kişilerde
 • Kot pantolon boyama sektöründe çalışanlarda
 • Taş ocaklarında çalışan kişilerde
 • Uzun süre tünellerde çalışan kişilerde
 • Kimyasal maddelerin fazla kullanıldığı sanayi sektörlerinde çalışan kişilerde silikosiz hastalığı daha yaygın şekilde görülmektedir.

Silikosiz hastalığında erken tanı önemlidir

Bu tehlikeli solunum yolu hastalığında erken tanının önemi büyüktür. Buna rağmen silikosiz hastalığının erken tanısı da bir o kadar zordur. Hastalığın belirtileri uzun yıllar sonra etkisini göstermekte ve fark edilmediği içinde erken tanı zor olmaktadır. Eğer hastalığın belirtileri erken ortaya çıkarsa hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Bu da tedavide önemli bir avantaj sağlar.


Silikosiz tedavi edilir mi?

Silikosiz hastalığının tedavi edilmesini sağlayacak kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla bazı koruyucu önlemler alınabilir. Solunum yolu hastalıkları içinde en tehlikeli olanlardan biri olan silikosiz hastalığının ölümcül sonuçları vardır. Özellikle silisyum tozlarına maruz kalınan mesleklerde çalışanların dikkatli olması, sıkça sağlık kontrollerinden geçmesi hastalığın erken teşhisini kolaylaştırmaktadır. Bu hastalarda uygulanan tedavi ile silikosiz hastalığının ilerlemesi önlenebilir. Bunun dışında tehlikeli görülen mesleklerde çalışan kişilerde ortamdan koruyucu tedbirler alınması da hastalığın oluşmasını önleyebilir.

Silikosiz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Ameliyatı Olacakların Dikkatine

Akciğer Ameliyatı Olacakların Dikkatine

Güncel

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akciğer Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıklarından Korunma

Akciğer Hastalıklarından Korunma

Akciğer Kapasitesi Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Akciğer Kapasitesi Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Veremi

Akciğer Veremi

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6