Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri Metastaz, Metastaz vücudun herhangi bir yerinde olan kanser hücrelerinin başka doku ve organlara yayılmasıdır. Akciğer kanserinde Metastaz organlara, dokulara, damarlara dolaşım ile yayılması ile gerçekleşir. Bu yayılım gerçekleştiğinde kanserin üçüncü evresine geçilmiş demektir. Kanserin üçüncü evresinde tedavi olarak Radyoterapi ve kemoterapi uygulanarak tümör küçültülür. Sonrasında cerrahi müdahale ile olduğu dokudan çıkarılır. Tümör hücreleri kan yoluyla karaciğer, beyin, kemik gibi dokulara yayılırsa buna uzak organ metastazı denir. Bu metastazı tedavi cerrahi olarak uygulanmaz genellikle kemoterapi uygulanır veya küçük Radyo terapilerle tümör küçültülmeye çalışılır.

Akciğer kanseri metastaz belirtileri; Akciğer kanseri genelde belirti vermeyen sinsi seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle çok tehlikelidir. Hastalarda ileri evrelerde aşırı kilo kaybı, terleme, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar, En çok akciğer kanseri sigara, pipo gibi tütün mamulleri olan malzemelerin kullanılması ile oluşmaktadır. Kirli hava, toz da buna etkendir. Akciğer kanserinde tanı konması için akciğerden biyopsi alınması ve patolojik olarak incelenip sonuca varılması gerekir. Hastaya tomografi, MR gibi filmlerde çekilir. Akciğer kanserleri genelde bronşitİ olan, astımı olan kişilerde daha sık öksürük, balgam, kanlı balgam gibi belirtilerin görülmesi, özellikle sırtta kürek kemiği bölgesinde ağrıların şiddetlenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Akciğerimiz diğer organlarda olduğu gibi pek çok hücreye sahiptir. Hücreler genelde çoğalarak görevlerini yerine getirirler. Fakat bazı durumlarda özellikle kanserde anlamsız şekilde çoğalarak kanser hücrelerini oluşturmaktadırlar. Bu hücreler akciğere ve ileri ki dönemlerinde özellikle üçüncü devreden sonra komşu doku, organ, damarlara ve lenf bezlerine yayılarak metastaz gerçekleştirmektedir. Akciğer kanserlerinde metastaz özellikle karaciğer, beyin ve kemik dokusunda daha yoğun şekilde görülmektedir.

Akciğer kanseri Metastaz özellikle akciğer organı insan vücudunun en geç kendini yenileyen organıdır. Yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde hücrelerini tekrardan yenileyip sıfır hale getirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yalnız etraftaki faktörlerden tutunda kullandığınız sigara gibi tütün maddelerinden kaynaklı olarak bu süreç daha da uzamaya başlar. Böylelikle akciğer kanser metastazı günümüzde daha yaygın bir hale gelmiştir. Özellikle erkeklerde daha sık görülen akciğer kanseri kadınlarda erkeklere göre daha az oranda görülmektedir. Sebebi de dışarı faktörlere erkeklerin daha çok maruz kalmasından kaynaklanır.

Akciğer kanseri metastazı evreleri; Diğer kanserlerde olduğu gibi 4 evreden oluşmaktadır.
  • Birinci evrede kanser sadece Akciğerin küçük bir dokusunda yerleşmektedir.
  • İkinci evrede ise akciğer zarında kapsayacak şekilde geniş bir alana yayılmıştır.
  • Üçüncü evrede lenf bezlerine yayılarak kendisini göstermektedir.
  • Dördüncü evreye geldiğimizde akciğer kanserinde kanser hücreleri dolaşım yoluyla karaciğer, böbrek üstü bezleri, kemik, lenf bezleri ve beyin gibi uzak dokulara yayılarak kendisini göstermektedir.
Akciğer kanseri metastaz tedavi; Akciğer kanserinin birinci evresinde tümör büyüklüğü genellikle beş santimden küçüktür. Yayılım yoktur ve sadece Akciğerin kendi dokusunda kanser hücreleri vardır. Bu evrede hastaya cerrahi müdahale yapılır. Kanserli dokular çıkarılarak hasta rahatlatılır. Ekstra olarak hastaya Radyoterapi uygulanabilir.

Akciğer kanserinin ikinci evresinde tümör büyüklüğü genelde 5-7 santim arasındadır. Burada organlara yayılım yoktur. Fakat akciğer zarına ve etrafına yayılım vardır. Ameliyatla kanserli hücrenin olduğu dokular çıkarılabilir. Ameliyat sonrası hastaya kemoterapi ilaçları verilip Radyoterapi uygulanabilir.

Akciğer kanserinde üçüncü evrede tümör büyüklüğü 7 santimi geçmiştir ve metastaz yoktur. İlk tedavi yöntemi olarak Kemoterapi ve Radyoterapi uygulanabilir. Cerrahi yöntem uygulanan hastalarda vardır. Buna doktor karar verir. Hastanın genel durumu tümörün yeri tümörün büyüklüğü bu kararı etkilemektedir.

Akciğer kanserinde dördüncü evrede kanser akciğer dışına taşmıştır. Yani komşu organlara, dokulara, lenf bezlerine, damarlara dolaşım yoluyla yayılmıştır. Bu evrede hastaya kemoterapi, Radyoterapi uygulanabilir. Ameliyat şansı yok denecek kadar azdır. Akciğer kanseri ameliyatı birinci evre, ikinci evre ve üçüncü evrelerde yapılabilmektedir. Dördüncü evre hasta gruplarında ameliyat pek tercih edilmez. Genellikle Kemoterapi ve Radyoterapi uygulanır. Sağlıklı günler.

Akciğer Kanseri Metastaz Yorumları

soru

Naima

23 Ağustos 2018 Perşembe

Birkaç ay önce bir komşumuzun akciğer kanseri olduğunu öğrendik. Ikinci safhasında farkına varmışlar. Kanserin metastaz yapma ihtimali var mıdır acaba? Birde erken dönemde farkına varılmış olması iyileşme süreci açısından iyi bir etmendir diye düşünüyorum

Cevap yaz
cevap

Tanyeri

12 Eylül 2018 Çarşamba

Geçmiş olsun. Kanser hastalığında genellikle 3 veya 4. evrede metastaz oluşur. Büyük ihtimalle yakınınızda metastaz oluşumu henüz gelişmemiştir. Ayrıca evet erken teşhis özellikle akciğer kanserinde çok önemli bir yer tutar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Haber Bülteni

Güncel

Akciğerde Nodül Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Nodül Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

3 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi