Akciğer Kanserinde Radyoterapi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi; Akciğer kanserinin tedavilerinde en çok başvurulan yöntem radyoterapidir. Radyoterapi iyonizyon radyanlarının kanser olan dokuya uygulanarak tedavisini sağlamaktır. Radyoterapide istenilen ideal hedef kanserli olan dokuyu tamamen yok etmekve çevredeki dokuya zararı en aza indirmektir. Çünkü radyoterapide radyosyon sağlam dokuya olan etkisi ile tümör olandokuya etkisi aynıdır. Radyasyonun zararları geri dönüşümsüz olmaktadır.


Akciğer Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Akciğer Kanseri tedavisinde başvurulan yontemler 3 ana başlıkta toplanır.
  • Cerrahi
  • Radyoterapi
  • Kemoterapi
Akciğer kanserinde yapılacak tedavi ankolojik prensiplereuygun vesaptanılan endikasyonlara göre3 çeşit yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin bazen biriyle bazen ikisi bazen üçü arka arkaya kullanılabilir.


Akciğer Kanserinde Radyoterapi Tedavi Yönteminin Seçilmesi


Tedavi şeklinin seçilmesi akciğer kanseri olan hastanın tedavisine karar verileceği zaman doğru karar verilebilmesi için temel bazı bilgilere ihtiyaç vardır.

Histolojik olan tanı tümörün benign mi malign mi olduğunu bilmek gerekir. Çünkü malign ve benign tümörün tedavisi birbirinden farklıdır. Ayrıca histopatolojik hücrenin tipine göre kanserin klinik ve patolojik davranışları da birbirinden farklıdır.

Akciğer kanserinde küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ve küçük hücreli olan akciğer kanserinin klinik gidişi ve prognozları birbirinden farklı olduğu için tedavileri de birbirinden farklıdır. Akciğer kanseri tedavisinde radyasyon onkoloğunun tümör ile ilgili radyosensitif veya radyokuratif oluşları hakkındaki bilgi tedavi yöntemini etkiler.


Tümörün Yayılımının Araştırılması ve Evreleri


Akciğer kanserleri primer olarak bir hücre kümesinden çıkar ve lokal bir bölgeye yayılım gösterir sadece lokal yayılım göstermekle kalmayıp iki ana yoldan metastaz yapar. Lenfatik yolla lenf nodüller çoğunlukla bölgesel lenfatiklere yayılım gösterir. Akciğere kanseri tümörünün diğer yayılım yolu ise kan yolu ile olur ve uzak metastaz yaparlar. Bu yüzden hastalara tedavi kararı vermeden önce akciğer kanserinin yayılımı tam olarak belli olması ve evrelenmesi gerekir Çünkü her kanser hücrelerinin evresine göre tedavi değişiklik gösterir. Hastanın genel olarak durumunu ve performansına göre tedavi endikasyonu değişik şekilde her hastanın bireysel olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Akciğer kanserinde erken evre KHOAK en iyi seçim cerrahi müdahaledir. Bu tedavideki amaç tümörü ortadan kaldırılmasıdır ve sağlam dokunun korunmasıdır. T1 T2 tümörlü hastaya rezervasyon yapılanlarda lokal nüks oranı belirgin şekilde azalmıştır fakat akciğer hastaları akciğer hastaları %30'u klinik olarak Operabldır. Bu hastaların yarısında cerrahi uygulamalar sırasında olarak unzerektabl bulunabilir. Yaşlı olan hastalar operabl olmalarına karşın Medikal kontrendikasyon sebebiyle operasyonlara alınmazlar.

Akciğer Kanserinde Radyoterapi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Güncel

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi

Güncel

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi