Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer sönmesi göğüs kafesi ile akciğer arasında yer alan özel kılıf alanın hasar görmesi sonucu akciğerin etkisini kaybetmesi rahatsızlığıdır. Akciğer zarı olarak adlandırılan bu plevra zarı havasız bir alan olmaktadır. Bu alan sayesinde akciğer nefes alıp verme sırasında rahat bir şekilde balon gibi şişebilmektedir. Plevra zarı sürekli şişkin kalarak akciğerin rahat şişmesini sağlamaktadır. Plevra zarının içerisinde bulunan kaygan sıvı sayesinde akciğer rahat bir şekilde işlevini yerine getirmektedir. Bu yapıda yırtılma vb. Nedenlerden ötürü bir hasar meydana gelmesi akciğer sönmesine neden olmaktadır.


Akciğer Sönmesinin Belirtileri Nelerdir?


Akciğer sönmesine neden olan plevra zarının yırtılması belirli bir hastalığa bağlı olmamakla birlikte daha çok hastanın yanlış egzersiz hareketleri sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı akciğer hastalıklarıyla birlikte akciğer sönmesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Akciğer sönmesinin bu ana nedeninin yanı sıra göğüs ağrıları, nefes darlığı, astım, KOAH gibi rahatsızlıklar gösterilmektedir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Akciğer sönmesi erken müdahale edilmezse solunum yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.


Akciğer Sönmesi Tanısının Konulması


Akciğer sönmesi tanısı konulması için nefes darlığı ve göğüs ağrısı olan hastalara öncelikle fiziksel bir muayene uygulanmaktadır. Bu muayenede hastanın akciğer sesleri dinlenerek akciğer sönmesinin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Ancak bu muayene yeterli olmamaktadır. Kesin tanı konulabilmesi için hastanın akciğer grafisi çekilmektedir. Bu grafide akciğerin yapısı daha açık bir şekilde görülerek akciğer sönmesi kesin olarak konulmaktadır.


Akciğer Sönmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Akciğer sönmesinin tedavisi için dört farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; dinlenme ve oksijen desteği, basit aprasyon, göğüs tüpü ile drenaj yapma ve cerrahi müdahaledir.
  • Dinlenme ve oksijen desteği:%10 oranında akciğer sönmesi görülen hastalara uygulanmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi hasta dinlenmeye alınarak bu süre içerisinde oksijen desteği sağlanarak tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavinin süresi genellikle 1 hafta uygulanmaktadır. Tedavi sürecinin sonunda hastanın grafisi çekilerek tekrar bir inceleme de yapılabilmektedir.
  • Basit aprasyon:%15 oranından fazla akciğer sönmesi görülen hastalara uygulanmaktadır. Hastaya tedavi sürecine başlamadan önce local anestezi uygulanmaktadır. Bu anestezi sonrasında bir iğne yardımıyla plevra yapısı içerisindeki hava dışarı çekilmektedir. Tedavinin sonucunu öğrenmek için hastaya akciğer grafisi uygulanmaktadır.
  • Göğüs tüpü ile drenaj yapma: Daha çok diğer akciğer hastalıkları nedeniyle meydana gelen akciğer sönmesi rahatsızlıkları için uygulanmaktadır. Ayrıca ilk iki yöntemden başarı alınmazsa bu yönteme başvurulmaktadır. Tedavinin başında lokal anestezi uygulanarak hastanın göğüs duvarı içerisine steril bir tüp sokulmaktadır. Bu tüp plevra zarı içerisinde havanın dışarı drene edilmesini sağlamaktadır. Bu tüp yardımıyla hava kısa sürede boşaltılarak hasta tedavi edilmektedir. Tedavi sonrası akciğer grafisi uygulanmaktadır.
  • Cerrahi müdahale: Sürekli tekrarlayan akciğer sönmesi rahatsızlıklarında uygulanmaktadır. Eğer tüm tedavilere rağmen hastanın şikâyetleri devam ediyorsa genel anestezi yapılarak hasta ameliyat edilmektedir. Ameliyatla hastanın akciğer ve göğüs duvarı arasındaki yırtıklar onarılarak tedavi tamamlanmaktadır.

Akciğer Sönmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Zarı

Akciğer Zarı

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Akciğerde Pıhtı Oluşumu ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Açık Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Akciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sol Akciğer Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sol Akciğer Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6