Akciğer Kanserinde Işın Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanserinde Işın Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer kanserinde ışın tedavisi; Akciğer kanser hastalığında kullanılan ana yöntemlerden bir tanesi de ışın tedavisidir. Işın tedavisinin bir diğer adı ise radyoterapidir. Işın tedavisi; iyonizan radyasyonun kanserli doku olan bölge üzerine uygulanması yolu ile kanserli doku tedavi edilir. Işın tedavisinde istenen amaç kanserli olan dokuyu tamamen yok ederken çevresindeki normal dokulara en az miktarda zarar vermektedir. Yeni çıkan ışın tedavisi makinaları ile artık nokta atışı şeklinde tam olarak kanserli bölgeye işlem yapılabilmektedir.


Akciğer kanserinde ışın tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalıkta uygulanan üç yöntemden bir tanesi ışın tedavisidir. Özellikle birinci ve ikinci evrelerde olan hastalarda kesin tedavi olan ışın tedavisi onkolojik prensiplere uygun olarak uygulanır. Hiçbir yöntem tek başına kullanılmaz ışın tedavisi de akciğer kanseri hastalarında tek başına yeterli değildir. O yüzdende diğer iki yöntemde tedavi işlemi süresince uygulanmalıdır. Akciğer kanserinde ışın tedavisinde tedavi şeklinin seçimlerinin yapılması ve belirlenmesi gerekir. O yüzdende bazı temel bilgilerin araştırılması ve belirlenmesi gerekir.


Bunlar

  • Histopatolojik kesin tanı: bu tanılama yönteminde hastada bulunan kanserin benign veya malign olduğu ortaya çıkar. İki tümör çeşidinde de tedavi yöntemi birbirinden çok farklıdır. Ayrıca histopatolojik hücre tiplerine göre kanserlerin klinik ve patolojik davranışları da çok farklıdır. Her akciğer kanserinin oluşumu gelişimi ve evresi farklı olduğundan hepsinin tedavi şeklide farklıdır. Hastaya doktoru tarafından onkolojik bilgiler verilerek ışın tedavisine başlanmalıdır.
  • Tümörün yayılışının araştırılması ve evrelenmesi: Kanser hastalığı primer olarak bir hücre grubundan çıkar. Daha sonra lokal bir yayılım gösterir. Lokal olarak kalmayıp hatta iki ana yolla hastada metastaz yapar. Lenfamatik yolla lenf modüllerine, sıçrar ama genelde bulunduğu bölgede lenflerde yayılma gösterir. Bunun dışında kanser hastalığı bir de kan yolu ile yayılım gösterir. Bu yüzden bunların belirlenmesi ve evresinin netleştirilmesi gerekir. Çünkü her kanser hastalığı evresine göre tedavi edilir.
  • Hastanın bedenen genel performansı ve sağlık durumu belirlenir ve tedavi endikasyonu değişebileceğinden her hastanın bireysel olarak yeniden ve yeniden değerlendirilmesi gerekir.
Akciğer kanseri ışın tedavisi, iki çeşit türde olan kanser türü içinde kullanılır. Ama sadece tek başına hiçbir şekilde tedavinin kesinliği açısından yeterli değildir. Özellikle dördüncü yani son evrede olan hastalarda artık sağ kalım işlemi yapılamamakta sadece yaşam seviyesi ve süresi uzatılmak için uygulanır. Işın tedavisi bu tür hastalarda iki şekilde uygulanabilir. Birisi Preoperatif radyoterapi ve Postoperatif radyoterapidir. Bu iki yöntem son evrede olan hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Sağ kalım sürecinde bir değişiklik veya iyileşme olmaz.

Sağlıkla kalın.

Akciğer Kanserinde Işın Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Tedavisi Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Akciğer Kanseri Tedavisi Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Akciğer Hastalıklarından Korunma Yolları

Akciğer Hastalıklarından Korunma Yolları

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi