Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ağrısı akciğer, sırt ağrısı birçok insanda görülmektedir. Sırt ağrısı hem iç hem de dış faktörlerden kaynaklı olabilir. Bu ağrılar genelde uzun sürer. Hafif düzeyde olan sırt ağrıları genellikle ihmal edilmektedir. Bu da hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

Akciğer kanserinde sırt ağrılarına rastlanmaktadır. Tümör tek başına baskı uygulayıp sırtta ağrıya sebep olur. Akciğer kanser hastalığında, göğüs bölgesindeki sinirleri tahriş ettiği için sırt ağrısı olarak da algılanabilir. Akciğer kanserinin omurga kemiklerine sıçramasıyla sırt ağrıları ortaya çıkar. Akciğer kanser hastalarının yarısı hastalığın bir döneminde bu durumla karşılaşır. Bu nedenden kaynaklanan sırt ağrıları sırtın üst kısmı ile ortasında hissedilir. Sırt ağrısının pek çok nedeni olabilir. Sırt ağrısını akciğer kanseriyle hemen bağdaştırılmamalıdır. Bu durum sadece bir ihtimal olarak ele alınması gerekir.

Akciğerden dolayı gerçekleşen ağrılar kanser harici durumlarda da ortaya çıkabilir. Akciğerde enfeksiyon olması durumunda da nefes alıp verirken sırt ağrıları yaşanır. Sırt ağrısının nedenleri arasında kişinin hareketsiz kalması, uzun süre yatma ya da oturma bağlı kasların tembelleşmesi, strese bağlı ağrılar, ağır yük kaldırma, vücudun ağırlığı, yatağın ortopedik olmaması, boyun, mide ve kollardaki ağrının sırta vurması gibi sayılabilecek birçok nedeni vardır.


Sırt ağrısı akciğer kaynaklı belirtileri nelerdir?

  • Kişinin kuru öksürüğünün olması
  • Gece gündüz yaşanan ağrı hissinin olması
  • Vücudun halsiz ve bitkin düşmesi
  • Öksürükle beraber kan görülmesi
  • Bazen göğüs kafesine doğru ağrının olması
  • Uzun süre rahat nefes alamama ve sürekli nefes alıp vermede ağrı ve acı hissi yaşanması belirtiler arasındadır.
Sırt ağrıları akciğer kanseriyle alakalıysa ona göre tedavi uygulanması gerekir. Ağrı tümörün baskısı nedeniyle meydana gelmiş ise tümörün büyüklüğünü azaltmak için kemoterapi, ameliyat ve radyasyon terapisi uygulanabilir. Eğer kemik ağrısı sebep oluyorsa, ağrıyı dindirmeye yönelik tedaviler uygulanmalıdır.

Sırt Ağrısı Akciğer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Veremi

Akciğer Veremi

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Zarı

Akciğer Zarı

Güncel

Akciğer Ameliyatı Olacakların Dikkatine

Akciğer Ameliyatı Olacakların Dikkatine