Akciğer Kanseri 3 Evre Yaşam Süresi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri 3 Evre Yaşam Süresi

Akciğer kanseri 3 evre yaşam süresi: Akciğer kanseri 3. Evrede yaşam süresi kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarda yaşam süresi 1 yılı bulmazken bazı hastalarda 5 yıla kadar uzamaktadır. Akciğer kanseri ciddi bir kanser çeşididir. En tehlikeli kanserler arasında yer almaktadır. 3 evre akciğer kanseri yaşam süresi olarak hastalara fazla umut tanımayan bir kanser türüdür. Akciğer kanseri 3. Evrede yaşam süresi 1 yıl olan hasta yüzdesi %35'tir. Bu yüzdelik oranına göre 3 evre akciğer kanseri bazı durumlarda hastanın aylar içerisinde hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Akciğer kanseri 3. Evre yaşam süreci olarak %10'luk bir kesimde ise 5 yıl olarak görülmektedir. 5 yıl akciğer kanseri ile yaşamak nadir görülen bir durum olsa da bazı hastalarda bu durumun gerçekleşmesi mümkündür. Fakat büyük bir oranla akciğer kanseri 3. Evreye gelmiş ise yaşam süreci çoğu zaman 1 yılın altındadır. Her şeye rağmen akciğer kanseri 3. Evrede kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilmeye başladığında kanserli hücreleri öldürmeye yönelik bir tedavi uygulanmaktadır ve hastanın bu tedaviye cevap vermesi beklenmektedir. Akciğer kanseri 3. Evrede 7 cm çapından daha büyük bir tümör oluşması durumudur. Teşhis geciktiğinde kanser beyine, kemiklere, böbrek üstü bezine, karaciğere ve vücuda yayılmaya başlar. Oluşan bu durum yani akciğer kanseri, hasta da şikâyetlerin yükselmesi ile ortaya çıkmış ise geç kalınmış evresi sebebi ile tedavi zorluk gösterir. Akciğer kanserinin 3. Evrede teşhis edilmesi hastaya yaşam süreci olarak sadece birkaç ay zaman tanımaktadır.


Akciğer kanseri 3. Evre belirtileri nelerdir?

  • Tümör 7 cm çapından büyüktür.
  • Akciğer dışındaki lenf nodlarında kanser gözlemlenir
  • Tümörün ana bronşu tıkamış vaziyette olması
  • Tümör kalp zarı, kaburgalar ve göğüs içerisindeki yapılara uzanmıştır
  • 3. Evrede henüz diğer organlara yayılmamış durumdadır.

Akciğer kanseri 3 evre yaşam süresi, tedavisi nasıl yapılır?

  • 3 evre akciğer kanserinde tedavi öncelikli olarak kemoterapi ve radyoterapidir.
  • Akciğer dışı lenf bezlerinde yayılma görülmüyorsa öncelikle ameliyatla tedavi uygulanabilir.
  • Kemoterapi ve radyo terapi öncelikli olarak uygulanır. Bu uygulamalar sonucunda kanserde gerileme elde edildiği yolunda bulgular var ise ameliyat uygulanır.
  • Kemoterapi ve radyoterapi uygulaması, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin yer aldığı bir ekip ile uygulanmalıdır.

Akciğer Kanseri 3 Evre Yaşam Süresi Yorumları

soru

Babamm

22 Ağustos 2017 Salı

Babamın 3. Evre genel olarak bir yılın altında yaşama süresi var demişsiniz de kemoterapinin olumlu sonuç veril tamamiylen kurtulma şansı yok mu ?

Cevap yaz
cevap

Mahmut

12 Eylül 2018 Çarşamba

Kurtulma şansı vardır. Bu zorlu süreçte teşhis edilene kadar geçen zamanda risk oldukça fazladır. Kemoterapi sürecinde de bu riskler devam etmektedir ama tüm bu süreçler atlatıldığında tedavi olan hastanın yaşama süreci hastalığın ilerlemesine, diğer doku ve organlara yayılmasına ve tedavinin başarısına göre değişiklik gösterir. Yani ömür süresi belirlemek doğru olmaz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi