Akciğer Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akciğer kanseri ameliyatı sonrası, Yaklaşık olarak 3 saat kadar süren akciğer ameliyatı sonrasında hasta 1 gün yoğun bakımda kalır. Damar yolu ile alınması gereken sıvı hastaya verilir. Ameliyat sonrasını takip için hasta monitörlere bağlıdır. Akciğerlerin yeterli miktarda oksijen alıp almadığını her sat başı hemşireler kontrol altında tutar. Ameliyatın türüne göre değişiklik göstererek hastanın doktorun söylediği saatte önce bir süre oturması sonrasında yürütülmesi gerekmektedir. İyileşme sürecindeki değişikliklere göre ortalama 1 hafta hastanede gözetim altında tutulur. Yapılan ameliyat tekniğine göre bu sürede de değişikler olabilir. Bu süre zarfında enfeksiyon riskine karşı ortam sterilize edilir. Dışarıdan gelen kişilerin kendileriyle mikrop taşıma olasılığı sebebiyle hastayla arasındaki mesafe korunur. Hasta eve döndüğünde doktorun verdiği talimatlara uyması gerekir. Ağrı için verdiği ilaçlarınızı ve diğer ilaçlarınızı düzenli olarak kullanınız. Ev ortamında da hijyene dikkat ediniz. Kapalı ameliyat yapılan hastalar hastaneden çıktıktan 1 hafta sonra normal hayatlarına yavaş yavaş dönebilir. Açık akciğer ameliyatı sonrasında bu süre daha uzun olur ve yaklaşık bir ay kadardır. Alınan parçaya yapılan patoloji sonuçlarına göre kişiye kemoterapi ya da radyoterapi uygulanıp uygulanmayacağına doktor tarafından karar verilir.

Akciğer ameliyatı sonrasında kişinin dikkat etmesi gerekenler, Hasta ameliyat sonrasında elbette günlük yaşantısına dönecektir. Lakin hastanın solunum yollarını zorlayacak ve ek güç gerektirecek durumlardan elbette uzak durması gerekmektedir. Sigara kullanımı gibi bir şey söz konusu bile olamaz sigarayı kesinlikle bırakmak zorundadır. Akciğer dokusunun azaltılmış olmasından dolayı hasta bazı sosyal etkinliklerde bulunamaz. Yüksek oksijen gerektiren sporları yapamaz. Çok genç hastalarda yapılan ameliyatta alınan dokunun boyutuna göre değişmekle birlikte hasta eğer fit ise ve akciğeri normal fonksiyonlarına dönmeye başlamışsa hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Tek akciğer kalsa bile kişi yaşantısına devam edebilir. Kişi akciğer ameliyatı sonrasında beslenme açısından her kanser türünde olduğu gibi akciğer kanserinde özelliklidir. Bu hastaların gerçek gıdalarla beslenmesi önemlidir. Fizik tedavi, Akciğer kanseri ameliyatı sonrasında, akciğerlerinizi temizlemek için size nefes alıp verme ve öksürme teknikleri hemşireler tarafından öğretilecektir. Düzenli olarak yapacağınız bazı vücut hareketleri kaslarınızın güçlendirmeye ve omuz ekleminin işlevini korumasına yardımcı olacaktır. Size uygun egzersizleri fizik tedavi uzmanları yardımıyla yapabilirsiniz. Ameliyat sonrasında hasta yorgun ve bitkin düşebilir. Uygun bir beslenme programı ile kişi zamanla kendini toparlayacaktır. Başlarda nefes alıp vermede güçlük çekilebilir bu normal ve geçici bir durumdur. Vücudunuzu yormayın yeteri miktarda dinlenmeye ve uyumaya çalışın bu geçici bir süreçtir sabırlı olmanızı tavsiye ederiz.

Akciğer ameliyatı sonrası yara bakımı, Doktorunuz size ne zaman banyo edeceğiniz hakkında bilgi verecektir. Duş alırken yaranızı incitmemeye dikkat edin ve ılık suyla yıkayın. Yara çevresinde kaşıntı, hafif morarma, ağrı ve uyuşukluk hissi normaldir. Zaman içerisinde geçici bir durumdur. Pansuman günlerini aksatmayın ve doktorun verdiği aralıklarda kontrollerinizi yaptırın. Bu süreç kolay olmayan bir durumdur. İyileşme süreci hem fiziksel hem de ruhsal olarak kolay bir durum değildir. Moralinizi yüksek tutmaya çalışın ve olumlu şeyler düşünün. Bu süreçte aileniz ve sevdikleriniz sizin yanınızda ve size destek olacaklardır. İyileşmeye olan inancınızı asla kaybetmeyin ve buna inanın. Yarada aşırı kızarıklık ve akıntı, ani ve aşırı derecede nefes darlığı, ani ve keskin göğüs ağrısı, 38 dereceyi aşan ateş durumunda ve hızlı kalp atışı gibi bu saydıklarımızın herhangi biri yaşandığı taktirde hemen doktorunuza baş vurunuz. Unutmayın zaman kaybetmek aleyhinize bir durumdur.

Akciğer Kanseri Ameliyatı Sonrası Yorumları

soru

Betül

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Benim bir tanıdığım akciğer kanseriydi ve ameliyat oldu üç gün önce ve hâlâ yoğun bakımda tutuyorlar çünkü disrtimisi var. Arada bir de olsa kalbi sıkıntı çıkarıyormuş. Acaba ne kadar süre daha yoğun bakımda kalacaktır cevaplarsanız çok sevinirim lütfen

Cevap yaz
cevap

Zinnure

03 Eylül 2018 Pazartesi

Betül hanım akciğer kanseri ameliyatı ciddi bir operasyondur. Bu ameliyat sonrası; Ağrı oluşumu, karıncalanma hissi, kalp sıkışması ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar sonucu ciddi rahatsızlıklar oluşabileceğinden dolayı müşahade altında tutulması normaldir. Hastanın sağlık durumuna göre yoğun bakımda kalınabilir. Hastanın sağlık durumunu tam bilmeden süre vermek doğru olmayacaktır.

soru

TANER

04 Şubat 2018 Pazar

Annem 1 hafta önce akciğer de kanser olduğu için bir lop u alınarak ameliyat edildi, yememesi gereken besinleri yazmanız mümkünmü? Ve en dikkat etmemiz gereken şeyleri yazarmısınız teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Cem Cemil Aydınlık

06 Eylül 2018 Perşembe

Taner bey ameliyat sonrası annenizin sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Bu ameliyat sonrası her besin tüketilmez. Uzman doktorun belirleyeceği program doğrultusu da yemek yenilmektedir. Annenizin tahlilleri ve diğer hastalıkları değerlendirilerek yapılacak program dışında lütfen başka bir besin annenize vermeyin. Ayrıca ameliyat sonrasında anneniz ani hareket ve stresten uzak durmalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Haber Bülteni

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Küçük Hücreli

Akciğer Kanseri Küçük Hücreli

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri 1 Evre Yaşam Süresi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6