Çocuklarda Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda akciğer iltihabı, yetişkinlere göre çok daha büyük tehlikeler arz eden bir problemdir. Çünkü çocuklardaki bağışıklık sistemi bu gibi rahatsızlıklarda yetişkinlerin bağışıklık sistemine göre biraz daha yetersiz kalırlar. Bu nedenle akciğerler içerisinde oluşmuş olan iltihaplanmalar çocukları biraz daha derinden etkilemektedir. Çocuklarda meydana gelen akciğer iltihaplanması durumunda akciğerde oluşan iltihaplar, direk olarak akciğer içerisindeki hava kanallarında ve aynı zamanda akciğeri sarmalayan dış zarlar üzerinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle tıbbi olarak akciğer enfeksiyonlarında kaynaklanan akciğer iltihaplanmaları hemen hemen yetişkinlerle aynı nedenlere bağlı olarak çocuklarda sorun haline gelir. Çocuklarda görülen akciğer iltihabı, hava kanallarını da etkilediği için direk olarak iltihapların artışına bağlı olarak çocuklarda şiddetli solunum problemlerine neden olacaktır. Bunun için hastalığın ilerlemesine fırsat vermeden doktorunuzla görüşerek sorunların ortadan kalkmasını sağlayın. Bilmelisiniz ki bu gibi hastalıklarda sorun ne kadar erken teşhis edilirse o kadar hızlı bir şekilde sorun ortadan kalkar. Çocuklarda akciğer iltihabı sorununun görülmesi durumunda akciğerler tam olarak görevlerini yapamazlar ve bu durum direk olarak etkilerini ortaya çıkarır.


Çocuklarda akciğer iltihabı şu belirtilere neden olur?

  • Çocuklarda ortaya çıkan bu sorun, direk olarak öksürük şeklinde belirti göstererek rahatsızlıklara neden olur. Akciğerlerde oluşmuş olan iltihapların miktarına bağlı olarak çocuklarda meydana gelen öksürük belirtisi artış ya da azalış gösterecektir. Bu öksürükler bir süre sonra boğazda tahrişe neden olabilir.
  • Çocuklarda meydana gelen en önemli belirtilerden biri de yüksek ateş sorunlarıdır. Yüksek ateş sorunu, direk olarak beraberinde havale riskini de doğuracağı için çok büyük önem taşır.
  • Bir çocukta yukarıdaki belirtilere eşlik eden nefes alma problemleri varsa bu durumda da çocuklarda akciğer iltihabı rahatsızlığından şüphe duyulabilir. Böyle bir durumda doktora gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.
  • Çocuğunuz eğer göğsünde ağrı olduğunu söylüyorsa ve öksürük ile bir batma hissi meydana geliyorsa bu durumlarında akciğer iltihabı belirtileri arasında olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Bu sorunun görüldüğü çocuklarda ciddi bir şekilde iştah kaybı meydana gelir. Meydana gelen iştah kayıpları, çocuğun zayıflamasına neden olacaktır.

Çocuklarda akciğer iltihabı neden olur?

  • Aşırı zayıf olan insanlarda bağışıklık sisteminin de zayıf olması nedeniyle bu gibi rahatsızlıklar yaygın olarak görülür.
  • Eğer çocuğunuzda aktif olarak herhangi bir kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ya da akciğer hastalığı meydana gelmişse bu durumlarda da çocuklarda akciğer iltihabı oluşabilir. Eğer çocuğunuz daha önceden de bu hastalıklardan etkilenmişse bu durumlarda da sorunun oluşmasına neden olur.
  • Herhangi bir kanser ya da lösemi sorunu olan çocuklarda akciğer iltihabı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle Uzman bir doktora gidilmelidir.
  • Son zamanlarda geçirilmiş olan zatürre ya da bronşit gibi enfeksiyonlu hastalıklar çocuklarda ciddi olarak akciğer enfeksiyonuna neden olacaktır. Bu durum direk olarak akciğer iltihabına neden olacaktır. Eğer önlem alınmazsa sorun daha da büyüyebilir.

Çocuklarda akciğer iltihabı teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?


Bu sorun için ilk olarak iltihabın nerede olduğunu anlamak için akciğerlerin röntgeni çekilmektedir. Eğer gerekirse kişinin parmak ucuna yerleştirilen cihaz ile kan içerisindeki oksijen ölçülür. Bunun yanı sıra kan ve idrar testi ile akciğer iltihabının şiddeti ortaya çıkarılır. Tedavi aşamasında ise ilk olarak kişide bir süre ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin fayda etmemesi durumunda ikinci bir tedavi olan hastanede tedavi yapılır. Bu durumda hastanın belli bir süre hastanede kalması gerekir. Bu şekilde çocuklarda akciğer iltihabı önlenebilir.

Çocuklarda Akciğer İltihabı Yorumları

soru

Mine

07 Ekim 2017 Cumartesi

Neden olur benim kızım da iltihab çıktı

Cevap yaz
cevap

Kurtuluş

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba. Aşırı zayıf olan insanlarda bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle bu gibi rahatsızlıklar yaygın olarak görülür. Herhangi bir kanser ya da lösemi sorunu olan çocuklarda akciğer iltihabı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle uzman bir doktora gidilmelidir. Zatürre ya da bronşit gibi enfeksiyonlu hastalıklar çocuklarda ciddi olarak akciğer enfeksiyonuna neden olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kanseri Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri

Akciğer Nakli Faydaları ve Evreleri

Akciğer Hastalıklarından Korunma Yolları

Akciğer Hastalıklarından Korunma Yolları

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Güncel

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Güncel

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Güncel

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi