Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer kanseri evreleri 4 farklı bölümden oluşur. Bölümler 3 farklı kritere göre belirlenir. Bunlar;
  • Akciğerdeki tümörün büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre
  • Lenf bezlerine yayılım gösterip, göstermediğine göre
  • Vücuttaki başka organlara yayılıp, yayılmadığına göre belirlenir. Tümörlerin başka organlara yayılmasına metastaz adı verilir. Metastaz hem evrelemeye etki ediyor hem de tedavinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Akciğer kanserinin evreleri nelerdir?


1. Evre: Hastalığın bu evresinde tümörün büyüklüğü 5 cm'den daha küçüktür. Tümör henüz lenf nodlarına ve diğer organlara yayılmamıştır. Bu evredeki hastalara uygulanacak tedavi, ameliyat ile tümörün çıkartılma işlemidir. Yapılacak ameliyat kapalı endoskopik yöntem ile yapılmalıdır. Hastalara ameliyat sonrasında radyoterapi ve kemoterapi uygulanması gerekmemektedir. Ameliyat sonrasında hastalar 4-5 gün içerisinde hastaneden taburcu olabilirler. Bu aşamadan sonra 2 hafta içinde normal aktivitelerini yapacak düzeyde iyileşmiş olurlar.

2. Evre: bu evrede tümörün büyüklüğü 5-7 cm büyüklüğüne ulaşmıştır. Tümör akciğer içinde bulunan lenf nodlarına kadar yayılmış ya da bir lob bronşu tümör tarafından tıkanmıştır. Başka organlara yayılım bulunmamaktadır. Hastalar kapalı endoskopik yöntemle ameliyat edilerek, kanserli olan lob çıkarılmalıdır. Ameliyat sonrasında hastaya kemoterapi verilmesi gerekebilir. Radyoterapi verilmesi bu aşamada gerekli değildir. Hasta 4-5 gün içinde hastaneden taburcu olarak, 2 hafta içinde normal aktivitelerini yapabilecek düzeyde iyileşme gösterir.

3. Evre: bu evrede tümör 7 cm büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu aşamada kanserli hücreler akciğer dışındaki lenf nodlarına yayılmış, ana bronşu tıkamış, göğüs bölgesindeki kalp zarına ve kaburgalara kadar ilerlemiştir. Vücudun diğer organlarına yayılım bulunmamaktadır. Yani kanser henüz metastaz yapmamıştır. Hastaya ilk önce radyoterapi ve kemoterapi uygulanmalıdır. Akciğer dışı lenf loblarına yayılım olmadığında, öncelikle ameliyat yapılabilir. Tümörde gerileme olduğu takdirde, ameliyat düşünülebilir.

4 evre: bu evrede kanserli oluşum akciğerlerin tamamına, böbrek üstü bezlerine, kemiklere, karaciğere, hatta beyne kadar ilerlemiştir. Bu evre metastaz evresidir. Hastaya uygulanacak ilk tedavi kemoterapi uygulanmasıdır. İlk aşamada ameliyat şansı bulunmamaktadır. Vücutta yayılımın olduğu organlara radyoterapi uygulanabilir. Ameliyat bazı özel durumlarda faydalı olmaktadır. Sadece beyinde metastaz olup, tedavi edilen bir durumsa, ameliyat faydalı olabilir.

Akciğer Kanseri Evreleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Sönmesi Belirtileri ve Tedavisi