Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi, halk arasında akciğer kanserinin son evresi için kullanılan tabirdir. Akciğerde kanser teşhis edilmesi ile kanserin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı ve hangi evrede olduğuna bakılır. Bu dönemde hastalık eğer dördüncü evreye geçmiş ise yani bütün akciğeri kaplamış ve civar dokulara sıçramış ise akciğer bitmiş diye tanımlanabilir.


Akciğer Bitmesi Hangi Durumlarda Kullanılır?


Akciğer kanseri sinsi ve hızlı ilerleyen ve en çok ölümle sonuçlanan kanser türü olarak bilinir. Yapısı itibarı ile akciğer kanser hücresi yerleştikten sonra hızla ilerlemesine ve yayılmasına olanak sağlayacak bir dokuya sahiptir. Akciğer kanseri genellikle sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için teşhis edilmesi erken evrelerde zordur. Özellikle hastalık şüphesi ile doktora gidilmedi ise veya rastlantı sonucu akciğer grafisinde kitle teşhis edilmedi ise akciğer kanserine tanı koymak erken evrede zordur. Akciğer kanseri genellikle hafif seyirle başlar ve erken evrede kendini belli etmez, hasta hekime öksürük, halsizlik, ateş gibi şikâyetlerle gider ve genellikle basit üst solunum yolu hastalığı olduğu düşünülüp tedavi bu yönde yapılır. Bu dönemde hızla ilerleyen hastalık ancak üçüncü ya da dördüncü aşamada fark edilebilir. Hastalığın üçüncü ya da dördüncü evrede olması demek, akciğerin neredeyse tamamına kanserli doku yayılması demektir ve bu evrede olan hastalar için halk arasında akciğer bitmiş denir. Bu aşamada akciğer kanseri hastası için genellikle yapılacak pek bir şey kalmamış demektir.

Akciğer bitmesi durumunda hekimler genellikle hastadan ümit kesmez ve çeşitli tedavi yolları mutlaka denenir. Bu aşamada ameliyat seçeneği pek kullanılmaz çünkü üçüncü veya dördüncü aşama kanser hastası olan br hastanın ameliyat masasında kalma ihtimali çok yüksektir. Bu dönemde yapılacak en iyi tedavi kemoterapi uygulaması veya radyoterapi ile hastanın beden direncinin yükselmesini amaçlamaktır. Hastanın tedaviye değil de yaşam süresini uzatmaya yönelik tedavi yapılır. Bu durumda özellikle akciğer bitmesi olan hastalar aile içinde de iyi bakılmalı ve moralleri yüksek olmalıdır. Hastanın yüzüne karşı ölüm riski veya akciğer bitmesi kelimesi kullanılmamalıdır. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de moralin yüksek olması çok önemlidir.

Akciğer kanseri tedavisi gördükten sonra hastalığın tekrar nüksettiği, kemiğe metestaz yaptığı ve akciğerin bittiği durumlarda genellikle hasta için yaşam şansı iyi bir bakımla altı ay ile bir yıl arasında değişir. Bazı hastaların kemoterapiyi kaldıramayıp ilk seans sonrası vefat ettiği olmuştur.

Akciğer Bitmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Akciğer Zarı

Akciğer Zarı

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Güncel

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Bitmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi