Akciğer Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer mantarı, birçok kişinin bildiği bir rahatsızlıktır. Direk olarak akciğer üzerinde görülen bu enfeksiyonlu hastalık, insanlarda çok ciddi bir şekilde rahatsızlığa neden olarak insanların yaşam kalitesini kayda değer bir şekilde düşürmektedir. Akciğer mantarı rahatsızlığı, aslında çevrenizde yaşayan değişik mantarların tohumlarının solunum yoluyla akciğerlere girmesi durumunda meydana gelmektedir. Bu kadar basit bir şekilde meydana gelen akciğer mantarı, bazen kişiden kişiye de bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Fakat bu hastalığın en iyi yönü, doğru tedaviler yapılması durumunda insanlarda meydana gelen akciğer mantarı direk olarak ortadan kaldırılabilir. Direk olarak enfeksiyonel bir hastalık olduğu için de kendi kendine iyileşmesini beklemek yerine doktorunuza giderek gerekli olan tedavileri olmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Sağlıklı olan insanlarda her zaman mantar tohumlarını solusalar bile, vücutlarındaki bağışıklık sistemi bu mantar tohumlarını yok ederek öldürürler. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu tohumlar, bağışıklık sistemi tarafından yenilemediği için akciğer mantarı enfeksiyonuna neden olurlar. Bu nedenle diyebiliriz ki yaşı küçük olan insanlarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak mantar enfeksiyonu görülme riski biraz daha fazladır. Özellikle kırsal alanlarda yaşayan çocuklarda mantar tohumlarından etkilenme riski biraz daha fazla olduğu için bu hastalıkta daha çok bu kişilerde meydana gelir. Akciğer mantarının en tehlikeli hali, bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi durumunda zatürre ve buna benzer birçok hastalığa dönüşebilme durumudur. Bu nedenle en erken şekilde tedavi edilmesi sizler için çok daha iyi olacaktır.


Akciğer mantarı belirtileri nelerdir?

  • Akciğer mantarı, insanlarda ilk belirti olarak öksürük ve balgam artışı şeklinde kendisini göstermektedir. Kişi son zamanlarda sürekli olarak balgamlı öksürük sorunuyla uğraşacaktır. Sanki bir soğuk algınlığı gibi kişi sık sık öksürecektir. Bu nedenle belli bir süre sonra diğer belirtiler de ortaya çıkacaktır.
  • Bu durum sonrasında ortaya çıkan bir diğer belirti ise insanlarda meydana gelen nefes darlığı sorunlarıdır. Ortaya çıkan nefes darlığı problemleri insanlarda çok ciddi olarak sorun olmaya başlayacaktır. Bu durum her geçen gün biraz daha sorun olacağı için belli bir süre sonra kişi istemese bile tedavi olacaktır.
  • İnsanlarda akciğer mantarı hastalığı ilerledikten sonra yüksek ateş ve titreme problemi ortaya çıkacaktır. Özellikle çocuklarda bu durum çok yaygın bir şekilde görülür. Akciğer mantarı nedeniyle oluşan yüksek ateş ve titreme, ateşin düşürülememesi nedeniyle insanlarda korkulara neden olabilir.
  • Kişide sürekli olarak yorgunluk olur. Bu durum kişinin iş hayatında ve eğitim hayatında çok ciddi olarak sorunlara neden olur.
  • Bazı insanlarda akciğer mantarı bu bölgelere yakın yerlerde ağrılara neden olur. Bu ağrılar kimi zaman sırt bölgesinde kimi zamanda koltuk altında olabilir. Çünkü akciğer ağrısı birçok zaman yakın organlarda hissedilir.
  • Son olarak meydana gelen bir diğer belirti de akciğerde iltihaplanmanın meydana gelmesidir. Meydana gelen akciğer iltihaplanması çok farklı belirtiler göstererek kişilerde daha da büyük rahatsızlığa neden olacaktır.

Akciğer mantarı tedavisi nasıl yapılır?


Akciğer mantarı sorunu olan insanlarda yapılacak olan tedavilerin birçoğu, bu mantar enfeksiyonlarını öldürmek üstünedir. Bunun için teşhis yapıldıktan sonra hastalar için yapılacak ilk tedavi ilaç tedavisidir. İlaçlar arasında ise enfeksiyonların ölmesini sağlayacak en önemli ilaç antibiyotik ilaçlardır. Antibiyotik ilaçlar en geç üç gün içerisinde etkilerini göstermeye başlayacak ve sorunların azalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında antiviral ilaçlarla bu enfeksiyonların önüne geçilmeye çalışılır. Bu ilaçlar aynı zamanda insanlarda viral zatürre gibi problemlerin ortaya çıkmasını da engelleyecektir. Son tedavi yöntemi ise kişide meydana gelen belirtilerin azaltılması amacıyla yapılan tedavilerdir. Bunlar ateş düşürücüler, öksürük kesiciler ve ağrı kesiciler gibi önlemleridir.

Akciğer Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Güncel

Pa Akciğer Grafisi

Pa Akciğer Grafisi

Güncel

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi