Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu, akciğerde meydana gelen enfeksiyon durumu oldukça tehlikelidir, eğer önlem alınmaz ise büyük problemlere sebep olarak geriye dönüşü olmayan pek çok hastalığın habercisi olabilmektedir. Özellikle bebeklerde akciğer enfeksiyonu durumunun yetişkinlerde de ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bebeklerde ortaya çıkan akciğer enfeksiyonunun birden fazla sebebi olmaktadır. Bebeklerde akciğer enfeksiyonu durumuna kısa zaman içerisinde müdahale edilmez ise ölümlere sebep olabilir. Çoğunlukla iyi bir beslenme ve bakımı olmayan bebeklerde akciğer enfeksiyonu durumu geliştiğinde ilk 24 saat içinde ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bunun için bebeklerde oluşan akciğer enfeksiyonunun belirtisi ortaya çıktığında hemen müdahale edilmesi için doktora başvurularak tedavisi yapılmalıdır. Bebeklerde akciğer enfeksiyonunu atlatma oranı biraz daha düşüktür, fakat gençler bu durumu çok daha kolay atlatabilir. Ancak akciğer enfeksiyonu eğer hastane ortamında kişiye bulaşmış ise bu durum çok daha ciddi olmaktadır. Bunun için çok dikkatli olunmalı ve hastane ortamlarında bulunduğu zaman virüslere karşı daha dikkatli olarak korunmak gerekmektedir.

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir, aslında küçük bebeklerde ilk başlarda herhangi bir belirti görülmemesi mümkündür. Ancak bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi akciğer enfeksiyonunda da titreme, ateş, kusma, huzursuzluk ve karın ağrısı şeklinde spesifik belirtilerin kendisini göstermesi ile başlamaktadır. Ayrıca akciğer enfeksiyonunun ilerlemesi ile bebekte çok hızlı nefes alıp verme, nefes alımında güçlük çekme, burundan normal solunum alamadığı hallerde bebeklerde morarma gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bakteriyel kaynaklı olarak ortaya çıkan akciğer enfeksiyonlarında belirtiler yüksek ateştir ve bu şekilde devam eder.

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonunun Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır, bebeklerde özellikle dinleme bulguları yol göstermesinden dolayı akciğer enfeksiyonunun tanısı çok daha kolay yapılabilmektedir. Eğer klinik bir şüphe olur ise bebeğin akciğer filmi ve laboratuvar tetkiklerine başvurulabilir. Virüsten kaynaklı olan bir akciğer enfeksiyonu durumlarının pek çoğunda antibiyotik tedavisine ihtiyaç görülmez. Fakat hekimin gözetimi altında bebek devamlı olarak takip edilir. Eğer bebekte farklı bir durum seyredilir ise bebeğe oksijen tedavisi verilirken hastaneye yatışı yapılmalıdır. Bakteriden kaynaklı akciğer enfeksiyonlarında mutlaka bebeğe antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bazen bebek ayakta bazen de hastaneye yatışı yapılarak tedavisi devam eder.

Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu Yorumları

soru

Ayşe kahraman

14 Mart 2018 Çarşamba

Yeni doğan bebeğin akciğer enfeksiyonu undan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına antibiyotiktedavi görüyor iyi leşirmi sizce

Cevap yaz
cevap

Dilruba

03 Eylül 2018 Pazartesi

Bebeklerde akciğer enfeksiyonunu atlatma oranı biraz daha düşüktür, fakat gençler bu durumu çok daha kolay atlatabilir. Sağlıklı bakım olduğu zaman özellikle hastaneye ortamında doktorların hemşirelerin sürekli gözetimi altında olan bebek daha fazla iyileşmeye seyir halinde olur. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. Doktor günlük olarak kontrol eder bunu da raporlarını ekler

cevap

Ömür

30 Haziran 2018 Cumartesi

Bebeğiniz nasıl oldu

soru

Sevilay

30 Temmuz 2017 Pazar

Kizim 9 aylık akciğer enfeksiyonu var dediler sorun olmaz dediler gerçekten öylemi sorun olmazmı

Cevap yaz
cevap

Ziynet

08 Eylül 2018 Cumartesi

Çok geçmiş olsun Sevil Hanım. Akciğer enfeksiyonu sorun olmaz diye doktor ise bunun sadece iltihaplanma olduğuna kanaat getirmiştir. Bu yüzden sorun olmaz demiştir. Ancak 9 aylık bir bebek olduğu için küçük enfeksiyonlar bile ileride çok fazla probleme neden olabilir. Uzman hekimle bebeğinizin durumu için irtibat halinde olmanızı öneririm.

cevap

Safvet

31 Ağustos 2018 Cuma

Akciğer enfeksiyonları tehlikeli enfeksiyonlardır. Eğer önlem alınmaz ise, ilerde büyük problemlere ve geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir. Bebeklerin bünyeleri zayıf olduğu için yetişkinlere göre daha çabuk enfeksiyon kapabilirler. Akciğer enfeksiyonların da bebeğinizi iyi beslemeyip ve iyi bakmadığınız zaman 24 saat içinde bu rahatsızlık dan dolayı ölümle sonuçlanma ihtimalide olabilir.

soru

erdal

05 Şubat 2018 Pazartesi

Kizim 14aylik akciger enfesiyonu var ıleri seviyede antibiyotik uygulaniyo hastanede her hangi bir sorun olursurmu

Cevap yaz
cevap

Yenay

09 Eylül 2018 Pazar

Merhaba. Bebek sürekli hekimin gözetimi altında olduğundan devamlı olarak takip edilir. Eğer bebekte farklı bir durum seyredilir ise, bebeğe oksijen tedavisi verilirken hastaneye yatışı yapılmalıdır. Bakteriden kaynaklı akciğer enfeksiyonlarında mutlaka bebeğe antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bazen bebek ayakta bazen de hastaneye yatışı yapılarak tedavisi devam eder. Yani antibiyotiğin kullanılması sorun değildir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Akciğer Hastalıkları Türleri ve Özellikleri

Kronik Akciğer Hastalıkları Türleri ve Özellikleri

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Bebeklerde Akciğer Gelişimi

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Güncel

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Hücresi Türleri ve Özellikleri

Akciğer Hücresi Türleri ve Özellikleri

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Kanseri Evreleri Akciğer Kanseri Dönemleri

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nasıl Temizlenir

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6