Akciğer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer ilaçları; göğüs kafesinde bulunan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunan akciğerlerimiz çeşitli rahatsızlıklar geçirebilmektedir ve buna bağlı olarak tıbbi yardım almak gerekebilmektedir, bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar akciğer ilaçlarıdır. Akciğerler süngerimsi bir yapıda ve sağ akciğer 3 lop sol akciğer 2 lop şeklindedir. Sol akciğerin bulunduğu kısımda kalp bulunduğundan sağ akciğere göre daha küçüktür.


Akciğer hastalıkları

  • Alerjiloji; bakteri, mikrop, toz ve diğer alerjiye neden olabilecek etkenlerin neden olduğu tedavide tıbbi ilaçların kullanıma ihtiyac duyulan rahatsızlıklardır.
  • Anfizem; akciğerlerde bulunan hava keseleri alveol birbirini ayıran çeperlerin çeşitli nedenlerle yırtılmasıyla oluşan rahatsızlıklardır. Bu yırtılma sonucu akciğerlerin içinde hava kalarak genişlemeye neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak solunum yetersizliği görülmektedir. Çok sık görülen kronik bir rahatsızlıktır.
  • Akciğer kanseri; Akciğer dokularının kontrolsüz olarak sürekli büyümesi ve diğer organlara bile sıçraması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Genelde 2 çeşidi bulunmaktadır. Küçük hücrelerin neden olduğu ve küçük olmayan hücrelerin neden olduğu akçiğer kanseri. Dünyada en sık rastlanılan kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara nispeten daha sık görülmektedir. Çeşitli nedenlerle bu hastalığı tetiklemekte bunların en başında sigara kullanımı gelmektedir.
  • Verem; mikrobun neden olduğu bir hastalıktır. Birden fazla organda görülmekle birlikte en fazla akciğerlerde görülmektedir. Halk arasında ince hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalıkla mücadele etmek maksadıyla ülkemizde verem savaş dispansiyerleri bulunmaktadır. Koruyucu ilaçlar sayesinde hastalık riski düşürülmeyi amaçlamaktadır.
Akciğer hastalıklarının en fazla görülen türleri bunlardır. Bu ve diğer akciğer hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar kullanarak solunum sisteminin en önemli organı olan akciğerin düzenli çalışması amaçlanmaktadır. Akciğer ilaçları doktorların muayenesi ve reçetesi sonucu kullanılması uygundur. Yanlış teşhis ve tedavi hastalıkların daha da ilerlemesine ve geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabileceğinden akciğer hastalıkları belirtilerinde mutlaka ilgili polikliniklere başvuru yapılmalıdır.


Akciğer ilaçları

  • Vitamin eksikliğinde kullanılan ilaçlar genelde toz şeklinde olmaktadır. C vitamini eksikliğinde kullanılmaktadır.
  • Şase ilaçları; bu ilaçlarda toz şeklinde olup alerjik hastalıklarda kullanılmaktadır.
  • Tablet ve kapsüller; verem ve diğer rahatsızlıklar için uzun süreli kullanım gerektiren rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Hastalığın boyutuna göre dozu ayarlanır.
  • Şurup şeklinde alınan ilaçlar genelde alerjik rahatsızlarda kullanılmaktadır.
  • Kanser ilaçları kesinlikle iyi bir tedavi sonucu doktorun tavsiye ettiği miktarda kullanılmalıdır. Fazla doz alımı hipertansiyona neden olabilmektedir. Akciğer ilaçları yan etkisi olabilen ilaçlardır ve doktor tavsiyesi ile uygun miktarda kullanılmalıdır.

Akciğer İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Apnesi

Akciğer Apnesi

Güncel

Akciğerde Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğerde Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi