Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Ca Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Ca, halk arasında bilinen adı ile akciğer kanseri, son derece tehlikeli ciddi bir hastalıktır. Genetik yatkınlık açısından önem taşıyan bu hastalık son derece hızlı ilerleyen ve tanısı geç konulursa öldürücü olabilen bir kanser türüdür. Özellikle orta yaş civarında ortaya çıkan hastalık, civar dokulara yayılım yapması bakımından da tehlikeli ve hızlı metestaz yapan bir kanserdir. Genellikle erken tanısı tesadüfen konulan bu hastalıkta risk grubunda olan kişilerin düzenli kontrol yaptırmaları gerekir.


Akciğer Ca Teşhisi Nasıl Konulur?


Akciğer Ca, genellikle düz akciğer grafisi filmlerinde görülen lekeler sonucu hekimin şüphesi üzerine istenen balgam boyama testleri ve MR tetkikleri sonunda teşhis edilebilir. Akciğer kanseri belirtileri kuru öksürük, boğazdan kanlı balgam gelmesi, nefes darlığı, şiddetli göğüs ağrısı, sırta vuran boğaz ağrısı şeklinde sıralanabilir. Akciğer Ca teşhisi konulduktan sonra mutlaka biyopsi yapılması gerekir. Yapılacak biyopsi taraması ile kanserin evresi tayin edilebilir. Hekimler genellikle kanseri doku sadece akciğerde belirli bir bölgedeyse 1. Evre, civar dokulara ve lenflere sıçramışsa 2. Evre, akciğerde yayılım yapıp bir lobun tamamını kaplamışsa 3. Evre ve her iki akciğer lobunda yayılım yapan ve civar dokulara yayılan kanser dokusu ise 4. Evre olarak tanımlanır. Genellikle 4. Evrede olan akciğer ca hastaları için operasyon tercih edilmez ve bu durumdaki hastaların yaşam şansı azdır.

Akciğer Ca, hastalığı genellikle genetik olarak aktarılan bir hastalık olsa da sigara ve puro kullananlar, alkol bağımlıları, uzun yıllar kimyasal madde soluyarak çalışanlar, boya ve tiner imalathanelerinde çalışanlar, şiddetli akciğer hastalıklarını sık geçirenler risk grubundadır. 1. Kuşak yakın akrabalarında akciğer kanseri olan veya bu hastalıktan yakınlarını kaybedenler, büyük risk grubudur ve kısa aralıklarla kontrol olmalarında fayda vardır. Akciğer Ca risk grubunda olanların asla sigara, puro, nargile gibi tütün ürünleri tüketmemeleri gerekmektedir.


Akciğer Ca Tedavisi Nasıl Yapılır?


Akciğer Ca, tedavisine karar vermek için öncelikle hastalığın kaçıncı evrede olduğu çok önemlidir. Genellikle hastalığın üçüncü evreye kadar olan döneminde ameliyat ile kanserli dokular temizlenir ve sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanarak kanserli dokuların tamamen bedenden temizlenmesi amaçlanır. Genellikle başarılı olan bu yöntemde hastalığın tedavi sonrası da takibinin yapılması gerekir. Bazen hastalık tedaviyi takip eden bir yıl içinde tekrar nüks eder ve tedavi süresinin tekrar başlanması gerekir. Kötü huylu kanser hücreleri bazen erken teşhis edilir tedavi edilse bile kemiğe metastaz yaparak ilerlemesini sürdürebilir. Kanser hastalıkları ile ilgili tedavi araştırmaları tüm dünya da hızla devam edip gelişmeler gösterse bile en etkili tedavi yöntemleri ameliyat ve kemoterapidir.

Akciğer Ca, dördüncü evreye geçmiş ve civar dokulara yayılıp kemiğe metastaz yapmış ise genellikle hasta ameliyat edilmez. Beden direnci bu kadar düşük olan hastanın masadan kalkma şansı düşüktür. Bu sebeple kemoterapi ve gerek görülür ise radyoterapi ile hastalığın gerilemesi amaçlanır. Hastalık gerilemeye başlar ve belli bir aşamaya gelirse ameliyat durumu tekrar değerlendirilir. Tekrarlama riski en yüksek kanser türüdür ve kemoterapiye karşı zayıf olsa bile tedavi sonrası sık kontroller yapılmalıdır.

Akciğer Ca Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Akciğer Nerede

Akciğer Nerede

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Grafisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Grafisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Restriktif Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Akciğer Kanserine Bitkisel Çözüm

Güncel

Akciğerin Görevleri ve Özellikleri

Akciğerin Görevleri ve Özellikleri

Güncel

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi