Akciğer Anatomisi ve Bölümleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Anatomisi ve Bölümleri

Akciğer anatomisi; Akciğer terimi tıbbi anlamda pulmo kelimesinden gelmektedir. Bu kelime Latince pulmonarius sözcüğünden türetilen bir kelimedir. Akciğer organı hava solunumu olan tüm omurgalılarda bulunan bir organdır. Canlıların soluk alıp verme esnasında burun ve ağız yolu giren hava nefes borusu ve sonrasında akciğerler içerisindeki bronşlara geçerek organa ulaşır. Akciğerlerin yapılarındaki esneklik ve süngerimsi özellik sayesinde içeri çekilen hava tıpkı süngerin içine su çekmesi gibi içeri alınır. Akciğerler canlılarda bir sağda biri solda olmak üzere iki parçadan meydana gelir. Solda bulunan akciğerde iki lob sağda bulunan akciğerde ise üç lob vardır. Sol akciğerin üst kısmına gelen parçasında kalp vardır. Bu nedenle de sağ akciğer sol akciğere nazaran daha büyük bir yapıdadır. Sağ akciğerin ortalama ağırlığı yedi yüz gram civarındadır. Sol akciğer ise altı yüz gram civarında ağırlığa sahiptir. Akciğerler aynı zamanda insanlarda oluşan sesinde oluşmasında etkilidir.


Akciğer anatomisi


Akciğer göğüs boşluğunda olan ve göğüs kafesi sayesinde dış etkenlerden korunan bir organdır. Organın dışı koruyucu bir zar olan plevra ilke kaplıdır. Akciğerler yeni doğan bebeklerde açık pembe renginde iken, büyüdükçe rengi grileşmeye başlar ve yaş ilerledikçe rengi siyaha yakın bir renge dönüşür. Akciğerlerin ilerleyen yaşlardaki renk değişimi nedeni yapılan solunum işlemi ile dışarıdan gelen toz, kirli hava ve bazı yabancı maddeler neden olmaktadır. Ayrıca özellikle sigara içenlerde bu koyulaşma daha yüksek ve erken yaşlarda gerçekleşir.


Akciğerin çalışma şekli


Akciğer organı, toplardamar yolu ile gelen karbondioksit açısından fazla oranda kirli olan kanı temizlemede aktif görevlidir. Aynı şekilde temizlenen kanı yeniden kalbe geri gönderir. Kalp vasıtası ile aort damarı kullanarak kan tüm sinir sistemine dağılır. Sağ kalpten pompalanan kirli kan akciğer organı sayesinde temizlenerek vücuda yeniden gönderilir. Akciğer organında gelen oksijen ile kirli kan birleşerek burada bir gaz değişimine neden olur. Kirli kan kesinin içerisine girerek oksijeni kana taşır. Böylelikle vücuda akciğer yolu ile oksijen dağılmış olur.


Akciğer anatomisi ve bölümleri

  • Akciğerler broşlar,
  • Nefes borusu,
  • Diyaframdan meydana gelir.
Akciğer anatomik yapısı itibarı ile canlıların bedenlerinin hava alıp vermesini sağlayan en önemli organıdır. Hiçbir canlı akciğerini kaybedip yaşayamaz o yüzdende akciğerler telafisi olmayan organların başında gelir. Akciğer organı bir insan bedeninde kendini yenileme döngüsü en yavaş olandır. Bir akciğer organı bedende kendini yenileme süresi on yıl kadardır. Yani hücrelerin yenilenmesi ve yeni canlı hücrelerin oluşarak akciğerleri onarma döngüsüdür.

Sağlıkla kalın.

Akciğer Anatomisi Yorumları

soru

Karen

18 Ağustos 2018 Cumartesi

İyi günler. Sık sık göğsümde ağrılar oluyo. Akciğerimde oluştuğunu tahmin ediyorum. Sigara kullanıyorum ancak bugüne kadar bu kadar ağrı oluşmamıştı. Sizce sebebi nedir?

Cevap yaz
cevap

İley

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba bu ağrılar akciğerden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor ise kesinlikle nefes aldığınızda göğsünüzde bir ağrı oluşacaktır. Bıçak saplantısı gibi oluşan bu ağrılar bazen sırtınızda bile hissedilebilir. Bu durum birçok zaman soğuk algınlığı gibi durumlardan kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Bunun yanında sigarayı da azaltmanızda ve hatta bırakmanızda fayda vardır.

cevap

Hüsrev

21 Ağustos 2018 Salı

Sigara kullanan insanlarda akciğerler ciddi anlamda zarar görür. Zarar gören akciğerlerin ağrısı hiçbir zaman ciğerin kendisinde hissedilmez. Bu ağrılar bel bölgesinde ve göğüs bölgesinde meydana gelir. Ancak bu ağrı ciğerinizin soğuk aldığının da göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle ağrılar devam ederse doktor kontrolü çok iyi olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanserinde Radyoterapi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Amfizem Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Işın Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanserinde Işın Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Sol Akciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Sol Akciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğerde Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğerde Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası